Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
U posljednje vrijeme sve više smo svjesni da crijevna mikroflora diktira zdravlje cijelog organizma. Stres, neuravnotežena prehrana i neki lijekovi mogu prouzrokovati poremećaj ravnoteže mikrobioma crijeva. Upravo zato je korisno s vremena na vrijeme u potpunosti obnoviti crijevnu mikrofloru.
Večer prije početka programa pokušajte postiti 12 do 16 sati. Baš kao i nama, našoj mikroflori je potrebno mirovanje kako bi se oporavila. Povremeni post može smanjiti upalne procese, nadutost i ukloniti neželjenu vodu koja se zadržava u tijelu. Post od 12 sati je lakši nego što se čini. Jednostavno prestanite jesti u 19 sati i neka vam idući obrok bude nakon 7 sati idućeg jutra.
Najbolja stvar koju možete napraviti za svoj organizam je popiti čašu tople vode na prazan želudac. Topla voda stimulira probavu i pomaže ubrzati kretanje hrane kroz probavni sustav.
Šećeri iz voća su prihvatljivi, osobito bobičastog. Važno je uz voće konzumirati vlakna i zdrave masnoće kako bi spriječili nagli pad razine šećera u krvi.
U šalicu vruće vode dodajte žličicu crnog čaja i začina poput cimeta, kardamoma i đumbira koji ubrzavaju metabolizam. Nakon nekoliko minuta čaj procijedite i popijte sam ili dodajte malo bademovog ili kokosovog mlijeka.
Pileća juha nam je prvo na što pomislimo kada osjetimo da smo prehlađeni i trebamo okrijepu. Isto kao i pileća, juha od povrća potiče stvaranje probavnih sokova, jača želučanu ovojnicu i osigurava bolju funkciju jetre i bubrega. Uz juhu pojedite malo kiselog kupusa, kiselih krastavaca ili kefira koji su bogati korisnim bakterijama.
Jako je važno dopustiti probavnom sustavu da se odmori. Ako ipak ne možete izdržati, bolja je opcija da popijete još crnog čaja sa začinima.
Dok su naši preci nekada konzumirali čak 200 grama vlakana dnevno, prosječan moderni čovjek unosi tek 15 grama. Najbolja hrana za “dobre” bakterije su složeni ugljikohidrati iz fermentabilnih biljnih vlakana, takozvani prebiotici. Namirnice koje su bogate prebioticima su batat i ostalo gomoljasto povrće, đumbir, poriluk i mahunarke. Posebno bogata prebioticima je čičoka, poznata i kao divlji krumpir.
Stres ima negativan učinak na gotovo svaki dio organizma pa tako i na crijevnu mikrofloru. Kad smo pod stresom, naše tijelo luči spojeve koji povećavaju upalne procese i osjećaj boli te smanjuju apsorpciju nutrijenata iz hrane. Kako biste smanjili razinu stresa, isprobajte meditaciju, jogu ili jednostavno razmislite kako ukloniti ono što vam stvara stres.
Osam ili više sati sna pomoći će našem tijelu da se fizički, ali i psihički odmori. Umor povećava razinu stresa, a kvalitetan san daje našoj probavi prijeko potreban odmor.
Nakon što ste svojim bakterijama priuštili ovaj spa tretman, nastojte ih održavati zadovoljnima. Pokušajte nastaviti jesti namirnice bogate vlaknima i probioticima, dan započnite čašom tople vode i dobro se naspavajte kad god je to moguće.