Tokofobija: kako prevladati strah od porođaja?
Otprilike 14 posto žena doživljava tokofobiju, odnosno ekstremni strah od porođaja. Problem je itekako stvaran i pogađa više žena nego što mislimo,...
Beba može biti:
Ako žena počinje rađati prije 37. tjedna trudnoće, to se zove prijevremeni porod.
Kasno prijevremeno rođene bebe su bebe koje se rode između 35. tjedna i 37. tjedna trudnoće. One uopće ne moraju izgledati kao prijevremeno rođene. Možda neće biti primljene u jedinicu za intenzivnu njegu, ali svejedno imaju povećan rizik od nastanka nekih problema u odnosu na bebe rođene u punom terminu.
Neka zdravstvena stanja majki mogu povećati rizik od prijevremenog poroda. To mogu biti dijabetes, srčane bolesti ili bolesti bubrega. Uzrok prijevremenog poroda se najčešće ne zna. Oko 15 posto prijevremeno rođene djece su multiple trudnoće (blizanci, trojke i slično).
Neki problemi s trudnoćom mogu povećati rizik od nastanka prijevremenog poroda:
Ostali faktori koji povećavaju rizik od prijevremenog poroda su:
Nedonoščad može imati sljedeće poteškoće sa zdravljem:
Nedonoščad će imati nižu porođajnu težinu nego bebe rođene u punom terminu. Uobičajeni simptomi preuranjenog rođenja su:
Pretrage za nedonoščad mogu biti:
Kada dođe do prijevremenog poroda i kada se ne može zaustaviti, stručni tim će pripremiti sve što je potrebno za porod visokog rizika. Majka može biti premještena u drugu bolničku jedinicu, najčešće u neonatalnu jedinicu intenzivnog liječenja.
Nakon rođenja, beba se po potrebi nalazi u inkubatoru u toplom krevetu koji kontrolira temperaturu zraka. Beba će biti priključena na uređaje koji će pratiti njezino disanje, otkucaje srca i razinu kisika u krvi.
U slučajevima kada bebini organi nisu u potpunosti razvijeni, beba će dobiti posebnu njegu koja može potrajati nekoliko tjedana ili mjeseci.
Bebe obično ne mogu koordinirati sisanje i gutanje prije 34. tjedna trudnoće. Nedonošče će možda imati umetnutu malu i mekanu cjevčicu koja će prolaziti kroz nos ili usta do želuca. U jako rano rođene nedonoščadi, hrana će se davati kroz vene dok beba ne bude dovoljno stabilna primiti hranu kroz želudac.
Ako dijete ima problema s disanjem:
Bebe trebaju posebnu skrb dokle god ne budu u stanju disati bez dodatne potpore, jesti na usta, održavati tjelesnu temperaturu i dobivati na tjelesnoj težini. Vrlo mala djeca mogu imati i druge probleme koji otežavaju liječenje i zahtijevaju duži boravak u bolnici.
Prijevremeno rođenje je nekoć bilo glavi uzrok smrti beba. Poboljšanje medicinske tehnologije povećalo je stopu preživljavanja nedonoščadi. Najmanje 90 posto beba rođenih u 28. tjednu trudnoće preživi.
Prijevremeno rođenje može imati dugoročne posljedice. Nedonoščad može imati zdravstvene, razvojne i bihevioralne probleme. Neki od njih će biti prisutni samo u djetinjstvu, a neki će biti trajni. Što beba ima manju porođajnu težinu, to je veći rizik od nastanka komplikacija. Nemoguće je predvidjeti dugoročni ishod samo na temelju gestacijske dobi ili porođajne težine.
Moguće komplikacije
Moguće dugoročne komplikacije su:
Prijevremeni porod se ponekad može tretirati ili odgoditi pomoću lijekova koji blokiraju kontrakcije maternice. Međutim, u velikom broju slučajeva, odgađanje prijevremenog poroda ne završi uspješno.
Betametazon (steroidni lijek) koji se daje majkama kod prijevremenog poroda služi za smanjenje rizika od nastanka teških komplikacija.
IZVOR: www.centarzdravlja.hr