Sirovo mlijeko postalo je popularno. Evo zašto ga ne trebate piti
Društvenim se mrežama u posljednjih nekoliko mjeseci proširio krajnje neobičan trend - sirovo, nepasterizirano mlijeko. Naime, kreatori sadržaja ko...
Nećete požaliti ako u svoj jelovnik uvedete nekoliko zaboravljenih vrsta voća i povrća koji su zdravi i mogu se pripremati na razne načine.
Rabarbara
Ovo povrće koje raste na podužoj, mesnatoj stabljici sa širokim listovima, uspijeva u hladnim vremenskim uvjetima i ima kiseo i pomalo gorak okus. Baš kao i drugo povrće gorkog okusa, rabarbara je najbolja ako se priprema sa šećerom, medom ili kao dodatak voćnim sokovima kako bi izbalansirala kiselost. Ima vrlo malo kalorija, vitamine C i A i kalcij.
Bob
Češće posjegnemo za graškom i grahom, a bob zapostavljamo zaboravljajući da baš on ima najviše bjelančevina, odmah iza soje i kikirikija. Sadrži lecitin, vitamine grupe B, fosfor i željezo. Osim u obliku variva, može se jesti i sirov.
Dren
Mali, pomalo neugledni, a ugodno kiselkasti plodovi drena mogli bi nas svake jeseni oprskrbiti virtaminima za cijelu zimu. Istina, rijetko se mogu pronaći na gradskim tržnicama, ali svakako ih možete ubrati u prirodi. Od njih se može napraviti i odličan džem!
Kiseljak
Naše bake su češće pripremale kiseljak, samoniklu zelenolisnatu biljku koja nam se nudi po svim livadama. Koristi se u pripremi salata, juha, a može se kuhati i s ribom. Pripremljena, poput koprive, kao špinat, također je vrlo ukusna. Sadrži C vitamin, čisti organizam, a može poslužiti i kao prirodni analgetik i antiseptik.
Kesten
Sezona kestena je jesen, ali ako se očišćeni pravilno zamrznu, čitavi ili u obliku pirea, mogu vam poslužiti cijelu godine kao umak ili nadjev uz pečenje, nadjev za kolače, a čak i povrću i kruhu daruju onaj slatkast, orašast ukus. Dobar su izvor vitamina C. Brašno od kestena danas se prodaje i u prodavaonicama sa zdravom hranom. Ne zaboravite ga dodati vašim palačinkama!
Artičoke
Artičoke su najbolje u rano proljeće, kad im je prva glavna sezona, a onda se ciklus ponavlja krajem jeseni. Kupujte one svježe, a ne u limenkama, puno su ukusnije. Bogate su vlaknima, vitaminom C i folnom kiselinom, koja je neophodna za obnovu stanica.
Japanska jabuka kaki
Ovi slatki plodovi imaju jedinstvenu teksturu, a odličan su izvor vitamina C i vlakana. Koriste se za dodatak okusa salatama. No, ovo voće također se može stopiti s pekarskim proizvodima ili svečanim pićima.
Brusnice
Brusnice su zbog okusa, ali i blagotvornog učinka na zdravlje, stvarno vrijedne spomena. Ne samo da smanjuju rizik od određenih infekcija, sadrže vitamin C, a poboljšavaju i dobar kolesterol u krvi. Kao čaj sve su popularnije, ali ne zaboravite ih u kolačima, slatko-kiselim umacima uz pečenje.
Crvene naranče
Crvene naranče imaju poseban okus i koriste se za slatke umake, kao dodatak salatama, desertima i pićima. Baš kao i druge sorte naranče, bogate su vitaminom C i vlaknima. Upravo je njihova duboka crvena boja to što ih čini privlačnim dodatkom maštovitih obroka.
Izvor: tportal.hr