Nakon što se već mjesecima šuška o zabrani TikToka u SAD-u i Kanadi, još je jedna zemlja iznenadila zabranom omiljene društvene mreže generacije Z. Naime, riječ je o Albaniji, koja je uvela jednogodišnju zabranu TikToka nakon što je 14-godišnji učenik ubijen u tučnjavi u blizini škole u Tirani.
Navodno je upravo svađa na TikToku bila povod incidentu, a tamošnji premijer Edi Rama poručio je: “TikTok će biti zabranjen za sve. Neće ga biti u Albaniji”.
Vijest je podijelio na sastanku s učiteljima i roditeljima, a tamošnja ministrica obrazovanja Ogerta Manastirliu dodala je da se sa zabranom slaže 80 posto roditelja.
Ubrzo je stigla i reakcija iz sjedišta TikToka, odnosno iz kineske kompanije ByteDance, a tražili su hitno objašnjenje od albanske vlade. Poručili su da ne postoje nikakvi dokazi o povezanosti između tragičnog incidenta i TikToka te da niti počinitelj niti žrtva nisu imali profile na ovoj društvenoj mreži.
Ipak, čini se da će se zabrane uistinu provesti.
“U Kini, TikTok promovira kako učenici mogu pohađati tečajeve, kako zaštititi prirodu, kako očuvati tradiciju, ali na TikToku izvan Kine vidimo samo smeće. Treba li nam to?”, također je poručio Rama.
FOTO: Pexels
O znantno nižoj kvaliteti sadržaja na TikToku u ostalim državama u odnosu s Kinom, već su govorili i američki političari. Naime, iako je riječ o aplikacijama nastalim pod istom kompanijom, kineska inačica TikToka zove se Douyin, a New York Post ih je usporedio u članku “Kina uništava našu djecu TikTokom, a svoju štiti Douyinom”. Douyin ima potpuno drukčiji algoritam, koji djeci i mladima “izbacuje” pozitivan i edukativan sadržaj, a mlađima od 14 godina dozvoljeno je korištenje samo 40 minuta dnevno, i to ne kasnije od 22:00.
“Oni prepoznaju da je tehnologija važna za razvoj djece i mladih, na njihovom TikToku ih uče kako uzgojiti špinat i slične stvari, a opijatsku verziju prodali su nama”, rekao je Tristan Harris, osnivač Centra za humanu tehnologiju za emisiju 60minutes.