Jedan od čestih uzroka neplodnosti kod žena su začepljeni jajovodi, koji onemogućuju prohodnost jajašca do maternice, i spermija do jajne stanice, što naravno onemogućuje oplodnju, pa tako i trudnoću. Upravo taj problem, prema istraživanjima, ima čak 40 posto žena koje imaju problema s plodnošću. I dok su neki slučajevi začepljenja jajovoda lako rješivi, te vrlo brzo rezultiraju trudnoćom, u drugim slučajevima žene se godinama podvrgavaju različitim pretragama i liječenjima kako bi zatrudnjele, a dio njih nikada to ni ne uspije.
Kako uopće dolazi do začepljenja jajovoda?
Svaki mjesec, kada se događa ovulacija, jedno jajašce se oslobađa iz jajnika u jajovod, gdje bi se trebala dogoditi oplodnja ako je žena imala nezaštićeni spolni odnos. Bez obzira dogodi li se oplodnja ili ne, takva jajna stanica putuje jajovodom do maternice. Kod nekih žena postoji mogućnost da je samo jedan jajovod začepljen, pa, kako bi se povećala mogućnost začeća, često se propisuju hormonske terapije.
Također, postoji mogućnost da jajovod nije blokiran u potpunosti, nego samo djelomično, što može izazvati izvanmaterničnu trudnoću, a to može izazvati ne samo mnoge komplikacije prilikom prekidanja takve trudnoće, nego i komplikacije s ponovnim začećem.
Uzroci začepljenosti
Dakle, trudnoća je moguća ako je samo začepljen jedan jajovod, no ako su oba začepljena, šanse ne postoje. U tom slučaju sljedeći korak je utvrđivanje što je uzrok začepljenosti. Što se tiče simptoma, oni su vrlo rijetki, ako uopće i postoje. I dok su kod drugih problema, kao što je izostanak ovulacije, jedan od najočiglednijih simptoma neredovit menstrualni ciklusi, začepljenost jajovoda ponekad se može manifestirati kroz bol u abdomenu i čudim vaginalnim iscjetkom, ali samo ako je u pitanju začepljenje jajovoda pod nazivom hidrosalpinks. Međutim, čak ni svaka žena koja ima tu dijagnozu neće imati spomenute simptome.
Najčešći uzrok začepljenih jajovoda je cervicitis, odnosno upala ili oteknuće vrata maternice. Uzrok upale je najčešće spolno prenosiva bolest, koja se dobiva spolnim putem, kao što je gonoreja, HPV, klamidija, herpes i trihomonijaza. Također, opet treba imati na umu da cervicitis ne uzrokuju samo spolno prenosive bolesti nego i bakterijske upale kojima su uzročnici streptokoki ili stafilokoki.
Nažalost, i nakon liječenja psolne bolesti ili pak upale uzrokovane spomenutim bakterijama, problem s cervicitisom još uvijek može postojati, a jedna od posljedica mogu biti začepljeni jajovodi.
Drugi uzroci začepljenih jajovoda mogu biti:
1. Imali ste infekciju maternice koju je uzrokovao spontani ili inducirani pobačaj
2. Imali ste puknuće slijepog crijeva
3. Imali ste operaciju abdomena
4. Imali ste izvanmaterničnu trudnoću
5. Imali ste već neku operaciju koja je uključivala jajovode
6. Endometrioza
7. Dugogodišnje uzimanje kontracepcijskih pilula
8. Hidrosalpinks – specifična blokada jajovoda, kada blokada izaziva proširenje jajovoda, te se on puni tekućinom. Ta tekućina sprječava prolazak jajašca i spermija, te prema tome i trudnoću.
Način utvrđivanja prohodnosti jajovodima obavlja se UVZ pregledom (Eho HSG) ili rendgenski – RTG HSG. O postupku utvrđivanja prohodnosti jajovoda odlučit će vaš ginekolog.
Pretrage
Histerosalpingografija (HSG) je postupak u kojem se u vrat maternice unosi kontrastna tekućina. Nakon toga, uz pomoć rendgena promatra se putovanje tekućine kroz spolne organe a time i kroz jajovode, pa sve do jajnika. Ako su jajovodi začepljeni, tekućina neće proći kroz sve dijelove, što će se vidjeti na snimci. Pretraga se radi u prvom dijelu ciklusa, prije ovulacije. Nažalost, taj nalaz nije uvijek točan.
Druga mogućnost je pregled pod nazivom salpingoskopija, gdje se ispituje prohodnost jajovoda optičkim instrumentom, što je bolniji postupak te se zbog toga ne primjenjuje toliko često. Nakon utvrđivanja prohodnosti jajovoda utvrđuje se na koji način će se neprohodnost liječiti. Neke od mogućnosti su operativni zahvati, ali to sve ovisi o dijagnozi i uzroku njihove neprohodnosti.