Tokofobija: kako prevladati strah od porođaja?
Otprilike 14 posto žena doživljava tokofobiju, odnosno ekstremni strah od porođaja. Problem je itekako stvaran i pogađa više žena nego što mislimo,...
Prosječna dob u kojoj žene danas rađaju svoje prvo dijete je između 25 i 29 godina, dok je 1970. godine prosječna dob bila 21. godina.
Bebe su aktivne i tijekom boravka u maminom trbuhu: igraju se pupčanom vrpcom, sisaju prst, plaču i sanjaju. Dokazano je da od četvrtog mjeseca trudnoće mogu prepoznati mamin i tatin glas.
U trudnoći se ženama izoštravaju sva osjetila, a posebno miris, tako da nije čudno što ne mogu podnijeti neku namirnicu koju su prije trudnoće obožavale.
Broj blizanačkih trudnoća učetverostručila su se u posljednjih 20 godina, a bebe rođene u svibnju uglavnom su teže od beba rođenih u drugim mjesecima.
Sve je više blizanaca, u trudnoći osim trbuha rastu i stopala, a osjetila se izoštravaju. Donosimo još nekoliko zanimljivih činjenica o blaženom stanju.
Bebe rođene u svibnju uglavnom su teže od beba rođenih u drugim mjesecima.
Broj poroda završenih carskim rezom povećao se za 27 posto u posljednjih deset godina, odnosno 40 posto više nego prije. Razlog tome vjerojatno leži u činjenici što se u današnje vrijeme zbog karijere žene mnogo kasnije odlučuju na potomstvo nego prije desetak godina.
Prva trudnoća obično traje tjedan ili dva duže od sljedeće.
S obzirom na to da u trudnoći stopala rastu, budućim majkama bit će potrebna ne samo odjeća nekoliko brojeva veća nego i obuća.
Broj blizanačkih trudnoća učetverostručio se u posljednjih 20 godina.
U trudnoći se mijenja normalan ritam rasta i opadanje kose. Tijekom trudnoće kosa raste više, dok nakon poroda, više opada. Normalan ritam obično se vraća šest mjeseci nakon rođenja djeteta.