Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Svi ponekad popijemo čašicu alkohola, ali dobro je znati koliko je jetri potrebno da se očisti. Svi znamo da ne smijemo voziti i piti alkohol. Naučili smo da alkohol i vožnja nisu sigurni. Ali koliko dugo alkohol ostaje u našem sustavu? Trebate li se brinuti ujutro nakon noćnog provoda u kojem ste puno popili?
Vjerojatno znate, ovisno o tome koliko pijete, da alkohol šteti vašoj jetri, ali možda niste znali koliki stres doživljava taj organ i nekoliko sati nakon tulumarenja. “Kad se alkohol nalazi u vašoj krvi, on prolazi kroz vašu jetru koja ga čisti. Prosječna osoba može preraditi pola pića svaki sat“, objašnjava George Koob, direktor američkog Nacionalnog instituta za zlouporabu alkohola i alkoholizam, za Health.
Glavni posao vaše jetre je filtriranje krvi koja teče iz vašeg probavnog trakta u ostatak tijela. U procesu čišćenja vaša jetra čisti toksine. Veliki unos alkohola u organizam može vašu jetru učiniti masnom i uzrokovati ožiljke koji tako ograničavaju protok krvi. Dugoročno to može uzrokovati zaustavljanje funkcije jetre.
Kod svake osobe je to individualno, općenito Koob objašnjava da to ovisi o težini, ali i svako tijelo drukčije reagira na alkohol. Sigurno znate osobu kojoj nije dobro nakon što popijesamo dva pića. “Alkohol se može otkriti do šest sati u krvi, oko 12-24 sata u dahu, mokraći i slini, a čak do 90 dana u kosi”, navodi se u Američkom centru za ovisnosti.