Cozy krimići za jesen 2024.: Ovih pet ne želite propustiti
Koji su najbolji cozy krimići za jesen 2024.? To je vjerojatno pitanje na koje je teško odgovoriti, no ovih pet na mnogim se listama (pa i po našem...
Godine 2015. hrvatski se kolumnist, urednik, publicist i putopisac Oleg Maštruko, u društvu svog putnog pratitelja Francoisa zaputio na ekspediciju po Pamirskom trokutu. U želji da isproba nešto novo, Maštruko je svoj putopisni pothvat odlučio pretvoriti u svojevrstan izdavački eksperiment; papir je zamijenio društvenim mrežama, a tekstove i fotografije na Facebooku je objavljivao u gotovo realnom vremenu.
Pamir ili, u prijevodu, „krov svijeta“ nije toliko poznat kao drugi i viši krov svijeta, Tibet, ali do njega se, prema riječima samog autora, lakše dolazi. Pamir je, ujedno, ljepši i fotografski zanimljiviji što zorno prikazuje i više od stotinu izdvojenih, i u knjizi Zapisi s drugog krova svijeta objavljenih fotografija snimljenih za trajanja projekta Marko Polo: Hrvatska do Pamira. Premda njime nije riskirano ništa esencijalno, poput zdravlja ili života, bio je to po mnogočemu hrabar projekt. Sâm autor ističe kako je u njega uložio i profesionalni medijski ugled i lovu, a to nije zanemarivo.
Osim spomenutim fotografijama, projekt je rezultirao i s preko 30 000 znakova teksta i 850 direktnih pratitelja putem društvenih mreža, a dvadesetak najboljih fotografija s Pamira našlo se i na velikoj izložbi u zagrebačkom Centru Cvjetni. Zbog velikog uspjeha ovog eksperimenta, autor ga je odlučio i ukoričiti. Premda su tekstovi ponešto izmijenjeni, sačuvan je duh društvenih mreža kao i britak, informativan, duhovit i zanimljiv stil Olega Maštruka. Kao takvi, Zapisi s drugog krova svijeta čitateljev su portal u prekrasnu zemlju Tadžikistan, prozor u njegovu kulturu, običaje i sve stvari od kojih je satkana svakodnevica, dalekozor uz čiju se pomoć Pamirska visoravan, dio najveće, ali najnenaseljenije tadžikistanske regije, sasvim jasno vidi.
„Entuzijastično pisanje o pustošima ovoga svijeta Maštruka promiče, iz putopisa u putopis, u princa svih zabiti, vjetrometina i pustopoljina, za koje on isprva jedini pokazuje interes. Sjajni tekstovi popraćeni su uvijek i nevjerojatno snažnim fotografijama kojima Oleg izaziva mješavinu duboke poniznosti, pritajene jeze i otvorenog divljenja.“
Akademik Igor Rudan
Oleg Maštruko jedan je od najaktivnijih autora, influencera, komentatora, putopisaca, urednika i publicista na hrvatskoj informatičkoj i društveno-mrežnoj sceni.
Dosad je objavio tri knjige računalne tematike, dvije knjige kolumni iz svijeta tehnologije, dvije knjige fotografija koje su dostupne i na Amazonu i više od 1500 tekstova za “Bug”, “Mrežu” te niz drugih izdanja s kojima je surađivao – “Banku”, “Playboy” i “Globus”.
Kad ne putuje i ne fotografira po najzabitijim krajevima svijeta, radi kao glavni urednik Mreže, medija za IT profesionalce, urednik u časopisu “Bug” te direktor “Bugovih” poslovnih konferencija o tehnologiji i financijama, internetu…
Posljednjih nekoliko godina strast su mu internetski putopisi. Napravio ih je pet, a ovaj s Pamira nagrađen je titulom Hrvatskog putnog projekta godine.