Hrvatska ima slabe rezultate u zaštiti zdravlja žena i pristupu zdravstvenim uslugama

Izašao je novi atlas seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava

by | 13 prosinca, 2023
zaštita zdravlja žena

Zastupnik Republike Hrvatske u Europskom parlamentu i član Odbora za rodnu ravnopravnost i prava žena Fred Matić predstavio je novi objedinjeni “Europski atlas seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava” (SRZP) u Europi za razdoblje od 2020. do 2023. godine.

Novi “Atlas” nudi sveobuhvatni pregled ključnih kategorija poput politika vezanih uz kontracepciju, politika o pristupu sigurnom i legalnom pobačaju, politika liječenja neplodnosti te politike prevencije HPV-a, a nastoji ukazati na područja gdje je potrebno uložiti više truda za bolju zaštitu i promociju SRZP-a.

Hrvatska je ostvarila rezultat od 73,5 %, što je stavlja iza susjedne Slovenije i Italije, a na području pristupa kontracepcijskim sredstvima te sigurnom i legalnom pobačaju nalazimo se u skupini zemalja koje su ostvarile slabije rezultate, poput Rumunjske i Cipra.

Kod pristupa kontracepciji, ističe se problem priziva savjesti kod ljekarnika koji odbijaju izdati rutinsku hormonalnu kontracepciju ili pilulu za “dan poslije”, a što rezultira ugrožavanjem zdravlja žena. Uz nedostupnost kontracepcije bez recepta, ovo je glavni razlog zašto je RH pozicionirana nisko na ljestvici.

Kad je riječ o pravu na siguran i legalan pobačaj, jedan od najistaknutijih razloga zašto je pristup ograničen jest pravo ginekologa da na temelju osobnih uvjerenja uskrate pružanje zdravstvene skrbi ženama.

Dodatno, jedan od ključnih problema su i nedostupnost jasnih i točnih informacija o prekidu trudnoće, kako piše voxfeminae.hr.

“Hrvatska mora osigurati pristup zdravstvenoj skrbi svim ženama unatoč famoznom prizivu savjesti. Rezolucija o SRPZ-u donesena je 2021. godine, a ova Vlada nije bila u stanju dvije godine donijeti konkretne mjere kojima bi se zaštitilo i unaprijedilo zdravlje žena. Dosta je skrivanja iza ideologije, ovo je pitanje javnog zdravstva”, istaknuo je Fred Matić.

Jedan od autora “Atlasa”, Neil Datta iz Europskog parlamentarnog foruma za seksualna i reproduktivna prava, ističe da Hrvatska ima puno prostora za napredak:

“Hrvatska se suočava s izazovima u ponudi pristupa kontracepciji (47 %) i pobačaju (60 %). Naše preporuke uključuju pružanje besplatne kontracepcije mladima, uključujući dugotrajne reverzibilne kontraceptive te bolje širenje informacija putem sveobuhvatne web-stranice. Što se tiče pristupa pobačaju, Hrvatska mora osigurati da nacionalno zdravstveno osiguranje pokriva pobačaj kako bi se uklonile financijske prepreke, a potrebno je i ukloniti mehanizam prigovora savjesti kako bi se spriječile prepreke u pristupu zakonski dopuštenim postupcima.”

Foto: ilona titova iStock/Getty Images Plus via Getty Images