Zdravije verzije klasičnih blagdanskih specijaliteta
Klasični božićni keksi i kolači, ali i brojne delicije nezaobilazni su na blagdanskom stolu, a posebnu čar imaju ako ih pripremamo po receptima naš...
U kulturi i okruženju gdje je rad i produktivnost visoko na listi prioriteta, uzimanje slobodnog dana s posla jer smo bolesni, nerijetko dolazi s osjećajem kao da radimo nešto što ne bismo trebali. Baš zato često odlučujemo “prebroditi” dan, pa svejedno otići na posao iako se ne osjećamo bajno. Ipak, to može imati negativnije učinke nego što biste očekivali.
Nedavno smo pisali o sporoj produktivnosti, odnosno o tome kako bismo u radu trebali prioritizirati kvalitetu umjesto kvantitete. Isto kao što bismo trebali pametno rasporediti svoje radne zadatke, na način koji će prevenirati prevelike količine stresa i burnout, koncept spore produktivnosti treba primijeniti i kada razmišljamo hoćemo li uzeti taj slobodni dan iako se uvjeravamo da nismo “toliko” bolesni.
Ako se dvoumite trebate li uzeti slobodni dan kada ste lagano bolesni, čak i ako radite od kuće ili ako vam posao ne podrazumijeva fizički zahtjevan rad, stručnjaci tvrde da apsolutno morate – evo i zašto.
Iako je danas sve popularniji koncept self-carea, ponekad zaboravljamo da voditi brigu o sebi znači puno više nego pojesti salatu za ručak i namazati se serumom za lice.
“Doista moramo normalizirati oporavak i brigu o sebi, osobito kada smo bolesni”, rekla je američka liječnica obiteljske medicine Natasha Bhuyan za portal Real Simple i dodala kako je primijetila da sve manje ljudi dolazi otvarati bolovanja od kad je postalo uobičajeno raditi od doma.
Ako radite iz ureda, jedan od razloga za ostati doma trebao bi vam biti i briga za druge – svako ima drukčiji imunitet pa ono što je za vas obična prehlada ili upala grla, kod nekoga može značiti ozbiljniju bolest. Osim brige za kolege, liječnici su naveli još nekoliko razloga zašto uzeti taj slobodni dan.
Ovo je usko povezano sa sporom produktivnošću – ako ste bolesni i ne možete raditi kvalitetno, teško ćete se fokusirati i koncentrirati. Stoga, ne bi li bilo bolje da se odmorite i pričekate dan kada ćete biti u punoj snazi? Uz to, kad radimo nekoncentrirani, lakše ćemo griješiti pa si tako stvoriti još više posla za kasnije.
Za organizam je najbolje preležati lakše bolesti, jednostavno se odmoriti, piti puno čaja i vitamina C. Njih ionako prebolimo za nekoliko dana, ali liječnici poručuju da stres nije dobar za oporavak. Naime, visoke razine stresa negativno utječu na imunosni sustav, koji je ključan za obranu organizma od bolesti. “Oporavak je sam po sebi neka vrsta rada. Kada ste bolesni to vam mora biti prioritet, a ne posao”, rekla je dr. Bhuyan.
Način na koji se nosimo s bolestima je individualan, pa je najvažnije vjerovati svojim instinktima i poznavati svoje tijelo. Ako se preispitujete jeste li dovoljno dobro za ići na posao, to je već jedan od znakova da biste možda trebali ostati kod kuće i odmoriti. Uz to, ako se već navečer ne osjećate dobro i ako vam se čini da se situacija neće puno promijeniti do sutra – najbolje je odmah javiti šefovima.
FOTO: Pexels