Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Mnoga djeca u dobi od jedne do tri godine prolaze kroz fazu griženja druge djece ili odraslih osoba. Postoje brojni razlozi zašto to dijete radi, uglavnom nenamjerno.
1. Nešto ih boli. Bebe obično grizu kada im izbijaju zubići, da bi ublažile bol zbog natečenih desni i zuba koji samo što ne izbiju.
2. Istražuju svijet oko sebe. Mala djeca koriste i ruke i usta da istraže svijet oko sebe. Oni stavljaju u usta sve što žele ispitati pa se često događa da nesvjesno i nenamjerno nekoga ugrizu.
3.Traže reakciju. Znatiželja je dio istraživanja i ispitivanja. Djeca na taj način eksperimentiraju da bi vidjeli kakve će reakcije izazvati njihov postupak. Oni grizu brata/sestru, prijatelja ne shvaćajući da to nekoga boli.
4. Traže pažnju. Za stariju djecu ovo je jedan od načina da privuku pažnju. Kada se dijete osjeća zapostavljeno, na sve načine se trudi dobiti željenu pažnju i to uglavnom negativnim ponašanjem.
5. Dijete je zbog nečega uplašeno ili nezadovoljno. Griženje, kao i udaranje načini su kako obično djeca žele dati do znanja kada im nešto nije po volji, a još uvijek ne mogu dobro iskazati svoje osjećaje riječima. Za dijete, ugriz je jedan od načina da vam da do znanja da recimo želi svoju igračku, ili recimo da se ne želi igrati s nekim djetetom.
Kako dati do znanja djetetu da je griženje drugih ljudi ružno?
Ukoliko vašoj bebi izbijaju zubići, potrudite se da uvijek nosite sa sobom glodalice koje će moći gristi, kako biste spriječili neugodnosti.
Izbjegavajte situacije u kojima je dijete toliko iziritirano da poželi nekoga ugristi. Često se događa da dijete to radi kada je recimo gladno ili umorno, pa se potrudite zadovoljiti sve potrebe djeteta prije nego što izađete iz kuće.
Ako je vaše dijete dovoljno odraslo da zna pričati i sklopiti rečenicu, potaknite ga da riječima kaže ako se osjeća iznervirano, bijesno, umjesto da frustraciju izražava ugrizima.
Potrudite se pokloniti djetetu dovoljno pažnje tijekom dana, ukoliko primijetite da griženjem pokušava skrenuti pažnju. Dodatna pažnja potrebna je onoj djeci koja su suočena s nekim promjenama, kao što je recimo dolazak druge bebe ili selidba.
Možda ćete čuti kako neki roditelj ohrabruje dijete da uzvrati istom mjerom ukoliko netko ugrize njegovo dijete. To svakako nije dobar savjet, jer će shvatiti da je takvo ponašanje prihvatljivo i sigurno će to opet htjeti to napraviti.
Griženje je faza kroz koju manje-više sva djeca prolaze, međutim ako vaše dijete ima već 4-5 godina i još uvijek ima naviku ugristi druge, možda bi trebali popričati s pedijatrom o ovom problemu, jer postoji vjerojatnost da dijete nešto muči, ali ne zna kako da vam da do znanja da nešto nije u redu.
Kako ukloniti modricu od ugriza?
Ma koliko se trudili prevencijom spriječiti neugodnosti, vjerojatno ćete biti u situaciji brzo reagirati ukoliko vaše dijete nekoga ugrize. U tom slučaju, ukoliko je rana površinska, mjesto povrede treba oprati sapunom i vodom.
Ukoliko rana krvari i čini se da je duboka, pozovite liječnika koji će dezinficirati povredu i eventualno preporučiti neku kremu.
Izvor: bebac.com