“Sasvim iskreno” je novi podcast dviju terapeutkinja o stvarima koje nas sve ponekad muče
Novi podcast Sasvim iskreno, koji su pokrenule dvije uspješne terapeutkinje s dugogodišnjim iskustvom – Dubravka Fazlić i Teodora Delić, mjesto je ...
Prisiljavate li se napraviti stvari koje vas dugo vremena guše? Adam Phillips, autor knjige “On Giving Up”, govori da je sasvim u redu ponekad odustati.
Ponekad, u životu se suočavamo s izazovima koji nas tjeraju da razmotrimo svoje prioritete i životne ciljeve. U tom procesu, odustajanje od nekih stvari može biti ključno za osobni rast i sreću. Iako se često stigmatizira kao slabost ili nedostatak volje, odustajanje može biti hrabar i mudar korak prema boljem životu.
Nova knjiga je introspektivni pogled na psihologiju puštanja stvari i ima za cilj dati čitateljima uvid u vlastite živote u tom procesu.
Phillips je psihoanalitičar – on pomaže ljudima da razumiju sebe i donesu bolje odluke u životu, a to znači dopustiti ljudima da slobodno govore o stvarima koje ih muče.
Recimo, na primjer, da ste pokušavali naučiti svirati gitaru. Iz bilo kojeg razloga, niste se mogli posvetiti tome – ali umjesto da odustanete, nastavljate se truditi ili si govorite da još uvijek planirate učiti. U ovom scenariju, želite li zapravo naučiti gitaru? Ili imate druge, važnije stvari na koje biste radije usmjerili svoje vrijeme i energiju? U svakom slučaju, odustajanje bi moglo biti najbolja opcija. To se zapravo može smatrati ulaganjem u uspjeh u nečemu drugom, a ne odustajanjem od gitare.
U svom intervjuu na CNN-u, Adam je zapravo rekao da je ključno postaviti pitanje – što želite? Naprimjer, ako ste odabrali neki hobi i onda shvatite da se time zapravo ne žele baviti niti imate vremena za to. Ali osjećate da ste u to uložili toliko vremena ili truda pa ne želite odustati od toga.
Upravo je tu u ovom trenutku ključna sloboda izbora i on želi da njegova knjiga potiče slobodu odricanja. Dakako, nije uvijek poanta odustati od svega što je na prvu teško – ali je važno zapitati se što točno želite.
U svojoj knjizi hvaljeni psihoanalitičar Adam Phillips osvjetljava i praznine i veze između mnogih načina odustajanja i pomaže vam odgovoriti na središnje pitanje: Čega se morate odreći da biste se osjećali življima? Od čega odustati?
Prvo i najvažnije, treba razumjeti da odustajanje ne znači neuspjeh. Naprotiv, to može biti znak zrelosti i samosvijesti. Kad prepoznate da određena stvar nije u skladu s vašim vrijednostima, ciljevima ili srećom, odustajanje postaje oslobađajući čin jer na taj način zapravo napuštate nešto što vas ne ispunjava i otvarate prostor za nove prilike i iskustva koja vas čine sretnijima i ispunjenijima.
Osim toga, odustajanje od nekih stvari može biti ključno za postizanje ravnoteže i mentalnog zdravlja. Sigurno ste ponekad u previše obveza, projekata ili odnosa koji vas iscrpljuju i opterećuju. U takvim situacijama, odustajanje može biti oslobađajuće iskustvo koje će omogućiti da se fokusirate na ono što je doista važno i korisno za vas.
U konačnici, odustajanje od nekih stvari nije znak slabosti, već snage i hrabrosti već odluka koja proizlazi iz dubokog poštovanja prema sebi i prema vlastitim potrebama.
Pročitajte: 5 znakova koji će ukazati da ste u toksičnom radnom okruženju
Foto: Pexels