“Joga grudi” bit će hit u 2025. godini, najavljuju plastični kirurzi
Sjećate li se razdoblja 90-ih kad su brojne slavne pjevačice i glumice (poput Victorije Beckham i Pamele Anderson) imale okrugle implantante koji s...
Pogledajte što skriva vaš lak za nokte
Vjerojatno ne razmišljate puno o svojim noktima osim onda kad birate boju laka za nokte ili razmišljate o dizajnu sljedeće gel manikure. Ali u nekom trenutku, nokti mogu promijeniti nijansu i/ili oblik, što ste možda i sami primijetili. Ako se pitate što znače te promjene, na pravome ste mjestu.
Nokti su sastavljeni od proteina koji se zove keratin, a on može promijeniti oblik i boju tijekom života zbog različitih čimbenika. Neki od uobičajenih razloga su sljedeći:
Kako starite, vaši nokti postaju lomljiviji, tanji i mogu promijeniti oblik. To je prirodni dio procesa starenja i na njega utječe smanjena obnova stanica i smanjeno zadržavanje vlage u noktima. Ono se uglavnom događa u takozvanom ležištu nokta gdje se proizvode nove stanice nokta.
Neuravnotežena prehrana koja manjka određenim vitaminima i mineralima, kao što su željezo, cink i biotin, također, može uzrokovati promjene na noktima, a one se uglavnom očituju kao sklonost pucanju, promjena boje i sitne izbočine. Rješenje je u ovom slučaju jednostavno. Uz zdrav i izbalansiran jelovnik, nabavite dodatak prehrani za kožu, kosu i nokte.
Gljivične, bakterijske ili virusne infekcije mogu utjecati na nokte, uzrokujući promjene u boji, teksturi i izgledu noktiju. Smatrate li da bi ovo mogao biti razlog neuglednim promjenama na vašim noktima, najbolje bi bilo da otiđete kod svog liječnika ili dermatologa.
Fizička trauma ležišta nokta može deformirati oblik nokta ili uzrokovati promjenu boje, primjerice zbog krvarenja ispod nokta (subungualni hematom), okomito pucanje nokta pa i gubitak cijelog nokta.
Izloženost kemikalijama, kao što je odstranjivač laka za nokte ili snažna sredstva za čišćenje, također mogu oštetiti nokte i uzrokovati njihovu promjenu boje i oblika. Da biste to prevenirali, koristite zaštitne rukavice prilikom čišćenja ili vrtlarenja, a ne bi bilo naodmet ni napraviti kratku pauzu od lakiranja noktiju, posebno ako se ne sjećate kada ste posljednji put vidjeti svoje nokte “gole”.
Neka medicinska stanja, poput psorijaze, bolesti štitnjače i anemije, također mogu uzrokovati promjene noktiju. Sumnjate li na neke od ovih bolesti, javite se svom liječniku koji će vas uputiti na pretrage.
Pročitajte: Lomljivi ili izbrazdani nokti? 6 proizvoda koji će ih učiniti čvršćima i sjajnijima
Foto: DevMarya, Alina Humeniuk/iStock /Getty Images Plus