Kako do zdravih desni i bezbrižnog osmijeha bez dosadnog četkanja
Bakterije u zubnom plaku uzrokuju 95 % bolesti usne šupljine. Srećom, postoji praktično rješenje.Lumoral je svjetlom aktivirana otopina za oral...
Ako ste se u nekom periodu života susreli s aknama, ili se još uvijek borite s njima, dobro znate da ovaj problem može biti iznimno kompleksan. Danas znamo da akne nisu rezervirane samo za tinejdžersku dob, kad na njih utječu hormonalne promjene, loša prehrana i pretjerano lučenje sebuma, već se one mogu pojaviti i u odrasloj dobi. Štoviše, sve su češća pojava i u tridesetima te četrdesetima, ponajprije zbog stresa i načina života te, naravno, hormonskih fluktuacija.
Jedan od najčešćih problema kad je riječ o aknama jest nemogućnost rješavanja ovog kožnog stanja, što se najčešće događa zbog nerazumijevanja pravog uzroka akni. U nekim slučajevima akne su tvrdoglave zbog korištenja neodgovarajućih proizvoda, ponekad je riječ o složenijim medicinskim tegobama… U svakom slučaju, prvi korak na putu liječenja akni jest pronalaženje njihovog uzroka, a potom i vrste. U nastavku smo detaljnije istražili moguće razloge upornih akni te eventualna rješenja.
Ova je stavka možda najočitija na listi, no svakako je vrijedi ponoviti. Naime, najosnovniji savjet kad je riječ o njezi kože jest onaj o pravilnom čišćenju lica. Potonje podrazumijeva jutarnje umivanje i nanošenje hidratantne kreme, kao i večernje skidanje šminke proizvodima namijenjenima našem tipu kože, umivanje te nanošenje kreme za lice. U ovu kategoriju osnovnih savjeta spada i redovito mijenjanje jastučnice te pranje kistova za nanošenje šminke. Imate li kožu sklonu aknama, izbjegavajte šminku koja bi mogla začepiti vaše pore, odnosno koristite proizvode koji su nekomedogeni i nemasni.
Patite li od akni, obavezno revidirajte svoju prehranu jer određeni proizvodi mogu vaše akne pogoršati. Mliječni proizvodi i šećer najgora su hrana kad je riječ o našoj koži, dok se veći unos voća i povrća smatra korisnim za prevenciju akni. Stoga, koristite li određenu terapiju za akne koju vam je propisao dermatolog, obratite pažnju i na prehranu.
Hormoni su najveći krivci za akne u pubertetu, no hormonske fluktuacije događaju se i u odrasloj dobi, što znači da one mogu biti okidač i za akne. Žene koje ulaze u menopauzu tako mogu primijetiti pojavu akni jer se razina hormona progesterona može povećati u odnosu na estrogen. Ovaj se problem najčešće rješava lijekovima ili pilulama. Osim hormona, postoje i neka medicinska stanja koja mogu pridonijeti upornosti vaših akni, poput sindroma policističnih jajnika, akromelagije i sličnih dijagnoza. U otkrivanju ovih uzroka pomoći će vam dermatolog.
Korejska rutina njege kože koja se sastoji od deset koraka možda je popularna, no to ne znači da je ona dobra za vaše lice. Štoviše, sastojci različitih proizvoda trebali bi se dobro kombinirati kako bi oni imali beneficije za vašu kožu. U suprotnom, oni mogu učiniti više štete nego koristi. Primjerice, čišćenje kože proizvodom sa salicilnom kiselinom, potom korištenje tonika sa salicilnom kiselinom ili pak pilinga jednostavno će biti previše za kožu te će vam ona vratiti suhoćom i pogoršanim stanjem.
Ovdje se ponovno vraćamo na uzrok vaših akni. Prvo što morate napraviti jest otići stručnjakku na pregled, koji će na temelju pregleda odrediti nastaju li vaše akne zbog hormona, jesu li one posljedice stanja poput rozaceje ili je posrijedi nešto sasvim drugo. Dermatolog će vam potom propisati terapiju u slučaju težih oblika akni ili dati preporuku za proizvode koji odgovaraju vašem tipu kože. Najučinkovitijim sastojcima za tretiranje akni smatraju se salicilna kiselina, koja pomaže prevenirati začepljene pore, i benzoil peroksid, koji “ubija” bakterije te pomaže odstraniti višak masnoće. Tu su i retionoidi koji se dobivaju na recept.
Kad je riječ o proizvodima protiv akni, učinkovitost i tolerancija često ne idu ruku pod ruku. Primarni razlog zašto se kreme protiv akni s keratolitičkim djelovanjem ne koriste redovito je neugoda koju stvaraju. Koža se isušuje i postaje toliko iritirana da je nemoguće nanijeti bilo što drugo. Što se tada događa? Prestajemo koristiti kremu prije nego što uočimo bilo kakvu korist. Učinkoviti proizvodi često iritiraju kožu, a proizvodi koje koža dobro podnosi samo su umjereno učinkoviti. Dr. Michèle Sayag, dermatologinja, objašnjava: “Kad koristimo aktivne keratolitičke sastojke, znamo da su to najčešće alfa hidroksi kiseline (AHA) i beta hidroksi kiselinu (BHA). Da bi te kiseline bile učinkovite, moraju biti formulirane s niskim pH, oko 3. Koža, međutim, ima pH 5, što znači da kiseline često iritiraju kožu. Često, kada slušamo adolescente, oni kažu: “Posjetio sam hrpu dermatologa i nitko od njih mi nije pružio tretman koji djeluje.” Pa ipak, nije problem u liječenju, problem je u tome što su prerano prekinuli to isto liječenje, pa ne vide nikakve rezultate. Liječenje akni treba prihvatiti dugoročno, i općenito govoreći, nakon četiri do šest tjedana prvi znakovi poboljšanja postaju vidljivi, dok se nuspojave pojave vrlo brzo: koža pocrveni, pecka, žari, ljušti se, a vrlo brzo nakon toga pacijent zaključi da je gore nego prije i zaustavlja svoju terapiju. S dermokozmetikom je problem isti. Da bi se krema redovito nanosila, mora vam biti ugodna. Budući da nije lijek, keratolitičko djelovanje je umjerenije.”
Ipak, dobro je znati da danas osobe s kožom sklonom aknama više ne moraju birati između učinkovitosti protiv akni i udobnosti kože. Naime, BIODERMA je stvorila pravu inovaciju sa proizvodom Sébium Kerato+. Visoka keratolitička učinkovitost i visoka tolerancija ovime postaju dobitna kombinacija. Formula protiv akni i ožiljaka ima učinkovite keratolitičke aktivne sastojke čiji je pH jednak pH kože.
Dermatolozi su surađivali na formulaciji Sébium Kerato+ kako bi osigurali maksimalnu keratolitičku učinkovitost dopuštenu u dermokozmetici. Također štiteći kožu koliko god je to moguće od iritacija i suhoće koje aktivni keratolitički sastojci mogu izazvati.
Za ciljanje komedona i mikrokomedona, BIODERMA je odabrala keratolitički dvojac kiselina koje djeluju sinergijski, salicilnu kiselinu (BHA) i ester jabučne kiseline (nova generacija AHA). Djeluju na dvije razine kože, na površini i duboko u njoj. Također, budući da je kvaliteta sebuma izravno uključena u stvaranje akni, BIODERMA je razvila patentirani FLUIDACTIV™ kompleks koji nadopunjuje keratolitičko djelovanje voćnih kiselina sprječavajući zgušnjavanje sebuma.
Sébium Kerato+ djeluje na akne na svim razinama. Djeluje na prištiće i mitesere, kao i na ostatke mrlja. Svi postojeći tragovi se povlače, a novi se ne pojavljuju. Koža se brzo čisti.
U usporedbi s vodećim na tržištu, Sébium Kerato+ pruža isti keratolitički učinak s visokom tolerancijom od 95 %, dok tolerancija konkurentskog proizvoda iznosi samo 65 %.
Foto: jacoblund/iStock via Getty Images Plus, PR