
Kako izračunati svoj indeks tjelesne mase i koliko je zapravo važan
Indeks tjelesne mase, poznatiji kao ITM ili BMI (body mass index), desetljećima se koristi kao standardizirana metoda za procjenu odnosa tjelesne t...
Sigurno ste već čuli savjet da ako imate loš dan, odete ranije na spavanje jer će vam se svi problemi činiti manjima kada dođe jutro. Pa, taj je savjet sada dobio i znanstvenu potvrdu – naime, u najopsežnijem istraživanju ovog tipa, znanstvenici su otkrili da svijet doista izgleda bolje kad se probudite.
Istraživanje objavljeno u zborniku BMJ Mental Health bavilo se povezanošću mentalnog zdravlja i wellbeinga s razdobljima u danu i tjednu, a pokazalo je sljedeće – naime, mentalno zdravlje ljudi u najboljem je stanju odmah nakon buđenja, a u najgorem kasno navečer.
Mentalno zdravlje dinamične je prirode te je, ovisno od osobe do osobe, podložno promjenama na kratke i dulje periode. Malo je istraživanja koja pokazuju kako se stanja mentalnog zdravlja mijenjaju tijekom dana i tjedna, a ova je studija analizirala podatke gotovo 50 000 sudionika tijekom razdoblja od dvije godine. Sudionici studije svakih su nekoliko mjeseci odgovarali na pitanja poput: “Kako ste se osjećali sretnima u prošlom tjednu?“, “Koliko ste zadovoljni svojim životom?” i “U kojoj mjeri osjećate da su stvari koje radite u životu vrijedne?”
“Općenito, stvari stvarno izgledaju bolje ujutro”, zaključili su istraživači s Londonskog sveučilišta. Isto tako, osjećaj sreće, smisla i zadovoljstva varira i ovisno o danu u tjednu. Vjerovali ili ne, rezultati su pokazali da se prosječna osoba osjeća najsretnije i najzadovoljnije ponedjeljkom i petkom ujutro, kao i utorkom, a najlošije nedjeljom. Istraživači su dokazali i da je mentalno zdravlje ispitanika bilo stabilnije u radnom tjednu nego vikendom.
Utvrđeno je i da godišnja doba uvelike utječu na mentalno zdravlje ispitanika – naime, zimi su imali puno izraženije simptome depresije i anksioznosti nego u ostalim godišnjim dobima, a jači je bio i osjećaj usamljenosti. Mentalno zdravlje ispitanika bilo je najbolje u ljetnim mjesecima, no ni to nije utjecalo na gorespomenute dnevne promijene.
Budući da je ovo bila promatračka studija, nije utvrđen točan uzrok ovih dnevnih promjena u mentalnom zdravlju. Istraživači su napomenuli i da je trenutak kad su ispitanici ispunjavali upitnike također mogao utjecati na rezultate.
Međutim, promjene u mentalnom zdravlju i dobrobiti tijekom dana mogle bi biti objašnjene fiziološkim promjenama povezanim s tjelesnim satom, kako pretpostavljaju istraživači.
“Primjerice, kortizol (hormon koji regulira raspoloženje, motivaciju i strah) doseže vrhunac ubrzo nakon buđenja i pada do najnižih razina prije nego što odemo spavati”, objašnjavaju. Što se tiče promjena u raspoloženju vikendom, pretpostavljaju da je razlog izlazak iz rutine i promjena dnevnih aktivnosti.
Međutim, promjene u mentalnom zdravlju i dobrobiti tijekom dana mogle bi biti objašnjene fiziološkim promjenama povezanim s tjelesnim satom, kako su sugerirali istraživači.