Zatvor stolice nije normalan – no kad je stvarno vrijeme da otiđete liječniku?

by | 15 listopada, 2021
zatvor stolice, konstipacija

Redovita i normalna probava od velike je važnosti za zdravlje ljudi. To podrazumijeva i redovito “obavljanje” velike nužde. Međutim, ako je prošlo i nekoliko dana od kada ste imali zadnju, a jutarnja kava ne pomaže – možda se i počinjete pitati što je normalno, a što nije?

Što je normalna konstipacija, a što ne?

Za Health.com, Rudolph Bedford, dr. medicine i gastroenterolog ističe da ne postoji normalan zatvor stolice i da je važno poduzeti sve kako biste to izbjegli. Prema Nacionalnom institutu za dijabetes i probavne i bubrežne bolesti (NIDDK), o zatvoru se radi kad imate jedan ili više sljedećih simptoma: manje od tri pražnjenja crijeva tjedno, stolice koje su tvrde, suhe ili kvrgave te osjećaj da niste do kraja obavili nuždu.

Do zatvora može doći zbog nekih promjena u tijelu – primjerice, način života, prehrambene navike, promjene u konzumiranju lijekova, usporenog rada mišića debelog crijeva. Također, može biti rezultat užurbanog načina života, posebice sjedilačkog, koji je danas sve češći. Ponekad se može javiti i usred fizioloških stanja poput trudnoće – najčešće od drugog tromjesečja.

Kad zatvor potraje dulje od nekoliko dana, tada postaje ozbiljan i zahtijeva liječničku pomoć.

Pročitajte: Muči vas neredovita stolica? Ovih 5 trikova pomoći će vam izboriti se s tim problemom

Prema NIDDK, ovo su simptomi i znakovi zbog kojih biste se odmah morali obratiti liječniku:

  • Krvarenje iz rektuma
  • Krv u stolici
  • Stalni bolovi u trbuhu
  • Nemogućnost propuštanja plinova
  • Povraćanje
  • Temperatura
  • Bol u donjem dijelu leđa
  • Gubitak težine

Najbolji tretman je prevencija. To znači hrana bogata vlaknima, svakodnevno kretanje poput šetnje ili trčanja te dovoljna hidratacija. Sve to pomoći će vašem probavnom sustav da bolje razgradi hranu i potakne rad crijeva. Teški zatvor zahtijeva liječničku pomoć ako negativno utječe na svakodnevni život osobe i ne može se riješiti liječenjem kod kuće. Bolje je intervenirati prije nego što postane loše i prije nego što se zakomplicira.

Podaci pokazuju da ovaj problem zahvaća čak 20-30 posto opće populacije u zemljama, a češće se javlja kod žena.

Pročitajte: Ove prehrambene navike mogu vas spasiti ako stalno imate problema sa zatvorom

FOTO: Polina Zimmerman/Pexels