Je li biohacking fitness health trend koji trebate prigrliti?
Ako ste na prvu zastali i zapitali se što uopće pojam biohacking znači, tu smo da odgovorimo. Iako smo o njemu već pisali u našem tiskanom izdanju,...
Redovita i normalna probava od velike je važnosti za zdravlje ljudi. To podrazumijeva i redovito “obavljanje” velike nužde. Međutim, ako je prošlo i nekoliko dana od kada ste imali zadnju, a jutarnja kava ne pomaže – možda se i počinjete pitati što je normalno, a što nije?
Za Health.com, Rudolph Bedford, dr. medicine i gastroenterolog ističe da ne postoji normalan zatvor stolice i da je važno poduzeti sve kako biste to izbjegli. Prema Nacionalnom institutu za dijabetes i probavne i bubrežne bolesti (NIDDK), o zatvoru se radi kad imate jedan ili više sljedećih simptoma: manje od tri pražnjenja crijeva tjedno, stolice koje su tvrde, suhe ili kvrgave te osjećaj da niste do kraja obavili nuždu.
Do zatvora može doći zbog nekih promjena u tijelu – primjerice, način života, prehrambene navike, promjene u konzumiranju lijekova, usporenog rada mišića debelog crijeva. Također, može biti rezultat užurbanog načina života, posebice sjedilačkog, koji je danas sve češći. Ponekad se može javiti i usred fizioloških stanja poput trudnoće – najčešće od drugog tromjesečja.
Kad zatvor potraje dulje od nekoliko dana, tada postaje ozbiljan i zahtijeva liječničku pomoć.
Pročitajte: Muči vas neredovita stolica? Ovih 5 trikova pomoći će vam izboriti se s tim problemom
Prema NIDDK, ovo su simptomi i znakovi zbog kojih biste se odmah morali obratiti liječniku:
Najbolji tretman je prevencija. To znači hrana bogata vlaknima, svakodnevno kretanje poput šetnje ili trčanja te dovoljna hidratacija. Sve to pomoći će vašem probavnom sustav da bolje razgradi hranu i potakne rad crijeva. Teški zatvor zahtijeva liječničku pomoć ako negativno utječe na svakodnevni život osobe i ne može se riješiti liječenjem kod kuće. Bolje je intervenirati prije nego što postane loše i prije nego što se zakomplicira.
Podaci pokazuju da ovaj problem zahvaća čak 20-30 posto opće populacije u zemljama, a češće se javlja kod žena.
Pročitajte: Ove prehrambene navike mogu vas spasiti ako stalno imate problema sa zatvorom
FOTO: Polina Zimmerman/Pexels