Kad je riječ o pozitivnom stavu zemalja o menstrualnom zdravlju, Hrvatska je na 70. mjestu
Povodom početka Olimpijskih igara Intimina je provela istraživanje o reproduktivnom zdravlju na 206 zemalja koje se ovog ljeta natječu u Parizu - g...
Rano ustajanje ušlo je čak i u narodne poslovice kao dobra stvar, a notorna je činjenica da se na spavače gleda kao na neodgovorne i lijene ljude koji ne mogu ni ustati na vrijeme, a kamoli nešto drugo…
Sigurni smo da ste se toga naslušali ako vam je ujutro milo ostati u krevetu koliko god možete, no sada su znanstvenici uspjeli dokazati da onaj tko rano rani, stvarno ima veće šanse ugrabiti sreću.
Naime, rezultati istraživanja pokazali su da ljudi koji se bude u šest sati ili čak ranije imaju 25 posto manji rizik da obole od depresije od “noćnih ptica”.
I ne samo to. Oni koji se ranije ustaju u većoj su prilici da se ožene/udaju, dok je kod spavača veća šansa da budu usamljeni i depresivni. Rizik se povećava ako su pritom i pušači te imaju neuredne navike spavanja, a nerijetko jedno povlači drugo.
S rezultatima ove studije slaže se i ugledna australska psihologinja dr. Bailey Bosch. “Ranim buđenje i ustajanjem dajete sebi priliku da se odmorite od stalnog izvršavanja nečega i žurbe te da jednostavno budete. Osiguravate si vrijeme da budete sami sa sobom i da budete u miru, što pruža dugoročno zadovoljstvo.”
Bosch dodaje i kako nije teško, koliko se isprva čini, postati jutarnji tip.
“Svatko može resetirati svoj unutarnji sat i početi se dizati rano. Tijelo će to jako brzo prihvatiti i veseliti se novoj rutini jer mu je rano ustajanje evolucijski prirođeno, odnosno potpuno prirodno. Rano smo se budili donedavna, sve dok nismo izumili struju i svjetlo”, kaže Bosch.
Što reći osim – počnite se buditi ranije!