Stručnjaci savjetuju: Kako smiriti tjeskobu koju osjećamo zbog kaosa oko nas?
Koliko god staloženi bili, svi dobro znamo onaj osjećaj straha i nemira koji nam može uzrokovati iznenadni poziv usred noći, šokantna vijest u medi...
Loša kvaliteta sna svake noći povezana je s brojnim zdravstvenim problemima, od povećanog rizika od srčanih bolesti, do pretilosti. Osim toga, nedostatak sna (bilo zbog tulumarenja ili problema s nesanicom), također dovodi do bržeg starenja kože te pojave sitnih linija, neujednačene pigmentacije i slabije elastičnosti kože lica.
Zagađivanje vezano uz promet može uzrokovati prijevremeno starenje kože, ali i sama izloženost ispušnim plinovima nije najzdravija. Stoga zatvorite prozore i upalite klimu.
Svakodnevni stresori se naplaćuju, ali ne u kratkom roku. Prema studiji Sveučilišta Umeå, stresni steroidi koji su pušteni u mozak mogu ubrzati početak Alzheimerove bolesti, dok je druga studija pokazala kako stres povezan s poslom može uzrokovati štetne promjene našeg DNK, koje su povezane s mnoštvom degenerativnih bolesti.
Kao klince su nas upozoravali da se uspravimo, ne sjedimo pogrbljeni, ali radno vrijeme koje provodimo ispred računala ne ide nam u prilog. Osim što donosi bol u leđima i vratu, loše držanje može dovesti do oslabljene kralježnice i njezine povećane zakrivljenosti s godinama. Nadalje, studija objavljena prošle godine na Sveučilištu u Idahu otkrila je da stariji odrasli ljudi s boljim držanjem pokazuju povećanu kognitivnu funkciju, dok su oni s lošijim držanjem imali većih problema s prisjećanjem.
Bilo da idete s kolegama ili se nalazite s prijateljima, ako je učestalo – nije dobro. Alkohol je prirodni diuretik, a dugoročna dehidracija može smanjiti elastičnost kože, uzrokujući bore. No, loša vijest ne prestaje ovdje: prema nedavnoj studiji istraživačkog društva o alkoholizmu, previše koktela može također uzrokovati štetu na staničnoj razini i dovesti do dobnih bolesti kao što su srčanožilne bolesti, dijabetes, rak i demencija.
IZVOR: 100POSTO.HR