Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Neke od njih bi vas mogle poprilično iznenaditi.
Iako većina ljudi ima običaj gotovo sve što kupi u dućanu (a jestivo je) držati u hladnjaku i to najčešće kako bi produljili rok trajanja, neke bi namirnice bilo bolje držati što dalje od njega.
Rajčice
Temperatura u hladnjaku je preniska za rajčice te se tako ometa njihovo dozrijevanje, što na kraju rezultira lošijim okusom.
Banane
Ipak, za ovo voće pravilo o (ne)držanju u hladnjaku ovisi isključivo o tome u kojem su stupnju zrelosti banane. Ako su zrele, slobodno ih pospremite u hladnjak jer ćete tako očuvati njihovu svježinu. No ako još uvijek nisu dovoljne zrele, radije ih držite u zdjeli na stolu. U suprotnome, možda nikad ne postanu dovoljno zrele.
Krumpir
Skladištenjem krumpira u hladnjak on gubi škrob te dobiva slatkast okus. Bez obzira na način na koji ga planirate pripremati, moglo bi se dogoditi da vam okus nikako ne odgovara.
Luk
Slična je priča kao i s rajčicama. Stajanjem u hladnjaku luk postaje staklast, a na njegovoj površini mogli biste ugledati i plijesan. Ako u hladnjak spremite izrezan luk, on će se osušiti. Osim toga, sva bi vam hrana mogla poprimiti miris luka.
Češnjak
Iako češnjak može jako dugo izgledati svježe, ako ga čuvate u hladnjaku puno će brže postati pljesniv i osušen, a to biste mogli shvatiti tek kada ga krenete rezati kako biste ga dodali u svoje omiljeno jelo.
Avokado
Baš kao i kod banana, hladnjak bi mogao prekinuti sazrijevanje avokada. A znate koliko je teško pronaći avokado koji nije pretvrd, a opet je dovoljno zreo za jelo…
Kruh
Stavljanjem kruha u hladnjak, umjesto da ga što dulje očuvate svježim, učinit ćete potpuno suprotno. Zbog kristalizacije škroba, vaš će kruh postati tvrd i ustajao, a i plijesan bi se mogla nastaniti na njemu.