U Baby Center stigle su Kit & Kin pelene – štite djetetovu kožu i okoliš
Bebe su u pelenama stalno. Najčešće ih se rješavaju između druge i treće godine života, a roditelji im upravo u ovo ljetno vrijeme dopuštaju da gol...
Temelj dobrog zdravlja je pravilna prehrana. Ali što ako se hranite izvan kuće? Usvojite jednostavna pravila koja će vam pomoći da svojoj obitelji pripremite zdravu užinu
Mužu raste trbuščić, a kći se ne bi htjela udebljati? Kako utjecati na njihove prehrambene navike kada jedini zajednički obrok pripremate tek predvečer i nemate nikakvu kontrolu nad njihovom prehranom? Tko vam jamči da suprug svaki dan jede bureke, a kći živi na slanim štapićima jer je “predebela”? Bez obzira na vaše nutritivne potrebe, možete sebi i svojoj djeci osigurati zdrave obroke i izvan kuće te ih natjerati da se hrane zdravije?
1. Planirajte obroke Temelj kvalitetne prehrane leži u organizaciji i planiranju obroka. Kao što prilikom kupnje imate na umu obroke koje ćete kuhati tijekom sljedećih nekoliko dana, tako morate činiti i kada planirate užinu za svoje najmilije. Ponekad užinu možete pripremiti od ostataka obroka od prethodnog dana. Tjesteninu i umak samo ćete zapakirati u plastičnu kutijicu i možete je ugrijati u mikrovalnoj na poslu. Budući da školarci nemaju gdje ugrijati svoje obroke bit će primjerenije pripremiti hladnu salatu od tjestenine.
2. Budite uzor Ukratko, više djela, manje riječi. Ako se i sami nezdravo hranite, vaša djeca će to također činiti. Od najranije dobi morate im ucijepiti u svijest važnost uravnotežene prehrane. Pozovite ih k sebi u kuhinju da i sami nauče spravljati jednostavne i zdrave obroke. Hrana im ne smije biti gnjavaža. Raznovrsnost je trik koji će ih potaknuti da jedu zdravije. To ne mora značiti da ih posve možete lišiti nekih poslastica, samo nezdravu hranu morate rjeđe nuditi. Osim toga, računajte da su mnogi prelijeni nositi hranu sa sobom u školu ili na posao. “Mama, to nije cool“, možda će vam reći vaši klinci, a na vama je da dokažete da je biti uncool ustvari novi cool.
3. Prilagodite porcije Kada slažete obroke za svoju obitelj, morate uzeti u obzir potrebe članova obitelji – njihovu aktivnost, uzrast, tjelesnu građu. Sin sportaš trebat će obilnije porcije, malo dijete imat će porciju prilagođenu svom uzrastu.
4. Čitajte deklaracije Naravno, nešto što je označeno kao low fat ne mora biti manje kalorično od punomasnog proizvoda. Pazite na skrivene šećere i soli. U početku će vas ovo pregledavanje namirnica možda koštati malo vremena, ali uskoro ćete pri ulasku u trgovinu odmah znati što ćete uzeti i pritom biti sigurni da je to najbolji odabir za vašu obitelj.
Izvor: Life Content
Foto: Thinkstock