Tokofobija: kako prevladati strah od porođaja?
Otprilike 14 posto žena doživljava tokofobiju, odnosno ekstremni strah od porođaja. Problem je itekako stvaran i pogađa više žena nego što mislimo,...
U trenutku kada saznate da ste trudni, za sve što ubuduće napravite pitat ćete se je li to dobro za vaše dijete. Jedna od najčešćih sumnji među trudnicama je ona o sigurnosnim i zdravstvenim aspektima konzumiranja zelenog čaja tijekom trudnoće. Svaka trudnica je oprezna kada je u pitanju hrana koju tada konzumira. Dakle, čak je i zdravi zeleni čaj pod skenerom za vrijeme trudnoće.
Smatralo se da je zeleni čaj sasvim koristan za vaše zdravlje tijekom trudnoće zbog visoke količine antioksidansa. No, neka novija istraživanja ukazuju na to da previše unosa zelenog čaja tijekom trudnoće nije dobro za vaše zdravlje. Stoga je bolje biti oprezan nego riskirati za vrijeme trudnoće.
U nastavku pogledajte nekoliko činjenica zbog kojih zeleni čaj nije siguran tijekom trudnoće:
1. Utječe na folnu kiselinu
Povećan unos zelenog čaja može utjecati na razinu folne kiseline. Nedostatak folne kiseline može uzrokovati oštećenje neuralne cijevi kod novorođenčadi.
2. Utjecaj kofeina
Ne zaboravite da zeleni čaj sadrži kofein u umjerenoj količini. Stručnjaci preporučuju umjeren unos kofeina tijekom trudnoće.
3. Utjecaj na apsorpciju željeza
Previše zelenog čaja može utjecati na vaše zdravlje jer zeleni čaj može smanjiti apsorpciju željeza u našem tijelu. Budući da je željezo vrlo važno tijekom trudnoće, preporučuje se da konzumirate zeleni čaj u umjerenim količinama.
4. Mala težina djeteta
Povećani unos zelenog čaja povezan je s niskom porođajnom težinom bebe. Smatra se da je to zbog učinka kofeina prisutnog u zelenom čaju. Zeleni čaj sadrži 20 do 50 mg kofeina po porciji, ovisno o različitoj sorti.
5. Dehidratacija
Budući da je kofein diuretik, povećan unos zelenog čaja može utjecati na vaše zdravlje tako da vaše tijelo dehidrira. Diuretici uzrokuju veće izlučivanje vode. Kako bi ostali hidratizirani, pijte zeleni čaj samo u umjerenim količinama.
6. Kofein prolazi kroz posteljicu
Kofein će doći do bebe kroz krvotok, prolazeći kroz posteljicu. Bebin metabolizam nije dovoljno razvijen, pa ne može probaviti toliki kofein.
Izvor: ljepota.ba