Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Diranje nekih dijelova tijela može dovesti do širenja bakterija te možemo prenijeti bakterije i mikrobe na osjetljive dijelove tijela.
U današnje vrijeme prljave ruke ne prenose po život opasne uzročnike kao što su to trbušni tifus, poliomijelitis, dizenterija, hepatitis A, kao u prošlosti, tako da na prljave ruke danas gledamo s manje opreza. Međutim, one su i dalje prljave, zaražene drugim uzročnicima koji se prenose kapljično, objasnila je Branislava Čilić dr. med., specijalist obiteljske medicine iz Zagreba za 24sata.
“Istina je da naše ruke sadrže svoju mikrobiotu koja je jedinstvena svakoj osobi, a to ovisi o stanju kože, njezinim bolestima, metaboličkim bolestima organizma, vlažnosti kože i sličnome. Osim toga, koža je kontaminirana i uzročnicima izvana. Strana tijela su i deterdženti, toksini, konzervansi te druge nečistoće koje mogu narušiti integritet kože i sluznice”, dodala je.
Lice
“Lice je najizloženije vanjskim utjecajima pa ima i najveću mogućnost dodira s bakterijama, virusima i gljivicama iz okoliša. Na licu je i ulazni otvor za hranu i zrak, što višestruko otvara put uzročnicima bolesti”, kaže dr. Čilić.
Što manje rukama dirate lice, to bolje. Pokušajte to raditi jedino kad se umivate ili mažete kremom – želite li imati lijep ten bez akni.
“Vaše ruke sadrže ulja koja mogu blokirati pore i pogoršati stanje s aknama na koži. Osim toga, i mikrobi na rukama loše djeluju na taj problem”, objasnio je mikrobiolog Matthew Lee.
Oči
Oči su izuzetno osjetljive, a diranjem možete na njih prenijeti mikrobe ili sitne čestice prljavštine te izazvati iritaciju pa čak izgrebati rožnicu. Ako morate dirati oči, prije toga dobro operite ruke.
Također, pokušajte ne trljati oči jer, osim što riskirate ulazak mikro čestica, potencirate razvoj sitnih bora oko očiju. Ako vas oči svrbe, pokušajte ih navlažiti specijalnim kapima.
Uši
Unutrašnjost uha je osjetljiva i sklona oštećenjima pa se oduprite porivu da kopate prstima po ušima da biste eventualno uklonili višak voska.
“Uho je isto važan organ u našem životu i radu te je evolutivno opskrbljen zvukovod epitelom s trepetaljkama koje, vibrirajući, izbacuju sekret iz uha održavajući zvukovod prohodnim, tako da stavljanje prstiju ili štapića za uši dublje u zvukovod oštećuje epitel i mikrocilije. Posljedica je opstrukcija zvukovoda nakon čega najčešće slijedi upala”, upozorava dr. Branislava Čilić, a s njome se slaže i Matthew Lee.
“Nikad nemojte gurati prst duboko u uho. Koža ušnog kanala je vrlo tanka i podložna oštećenjima. Imate li neki problem, radije otiđite na pregled otorinolaringologu kako bi on procijenio o čemu se radi”, objašnjava mikrobiolog.
Nos
Unutrašnjost nosa sadrži vlastite zdrave bakterije. Stavljate li prste u nos, samo radite štetu jer unosite strane bakterije na sluznicu koje mogu uzrokovati infekcije. S druge strane, bakterije iz nosa naći će se na vašim prstima i, ako imate gripu ili prehladu, proširiti ih prostorom.
Usta
Usta prosječnog čovjeka sadrže 34 do 72 soja različitih bakterija, a većina njih je bezopasna. Neke su čak i korisne za oralno zdravlje.
Diranjem remetite ravnotežu tih bakterija u ustima i povećavate šansu da se razbolite. Ako ste već bolesni, diranjem usta samo ćete povećati rizik od širenja zaraze na druge ljude.
Analno područje
Diranje tog područja je odličan način širenja mikroba, čak i onih opasnih poput E. coli.
Dr. Glenner Richardson, ravnatelj laboratorija za mikrobiologiju i analitičku kemiju tvrtke Microban, dodao je da kontakt rukama s analnim dijelom tijela može olakšati prijenos onoga što što nazivamo “normalni stanovnici gastrointestinalnog trakta” na usta ili oči, a tada oni postaju sredstvo za dobivanje infekcije.
To je najprljaviji dio tijela pa se suzdržite od guranja prsta i čačkanja.
“Pupak ima veliku populaciju bakterija. U velikoj je mjeri nedostupan pa ostaje prljav i nakon tuširanja. Osim toga, takvog je oblika da olakšava sakupljanje prljavštine, a zbog toga čak može poprimiti neugodan miris”, objašnjava dr. Richardson.
Nokti
Pod noktima na rukama i nogama živi nevjerojatna količina bakterija, a čak niti marljivo pranje ruku ih neće ukloniti u potpunosti. To je jedan od razloga zašto medicinske sestre i liječnici nose rukavice. Stoga se pokušajte kontrolirati i ne čeprkati po noktima ako baš ne morate.
“Nokti i pupak su dijelovi tijela sa dubokim ložama u koje se lako ugnijezdi uzročnik i tamo se razmnožava. Zato su to dijelovi tijela koji se ne diraju nepotrebno nego se svakodnevno peru i čiste u kupaonici kao dio opće higijene”, pojašnjava dr. Branislava Čilić.