Jedite ih bez grižnje savjesti: pet žitarica koje imaju nizak udio ugljikohidrata

by | 20 kolovoza, 2024
žitarice s malo ugljikohidrata

Ako niste na dijeti, svakako u prehranu uvrstite neke od ovih žitarica s niskim udjelom ugljikohidrata, a preporuka je konzumirati ih kroz svakodnevne obroke.

Žitarice imaju veliku ulogu u samoj prehrani zbog svojih nutritivnih vrijednosti, ali i zbog činjenice da ih možete iskoristiti i pripremiti na mnoge različite načine.

Ipak, mnoge žene kad su na dijeti ili paze što jedu odriču se bilo kakve vrste žitarica te ih jednostavno izbace iz prehrane. To nas je potaknulo na istraživanje koje to žitarice sadrže male količine ugljikohidrata, a istovremeno imaju dobre nutritivne vrijednosti.

Stoga, uvrstite ih bez ustručavanja u svoju prehranu jer su bogate vlaknima, vitaminima i mineralima i obogatit će vaš svakodnevni meni.

Žitarice s malo ugljikohidrata

Kvinoja

Kvinoja je puna korisnih antioksidansa i polifenola. Prema istraživačima, ova svojstva mogu pomoći u smanjenju upale i zaštititi od kroničnih bolesti. Postala je izuzetno popularna zbog svojih nutritivnih vrijednosti.

Osim što je bogata esencijalnim aminokiselinama, kvinoja također u sebi ima dostatnu količinu vlakana, vitamina B, željeza, magnezija i fosfora. Može se koristiti kao prilog, baza za salate, u pripremi juha, pa čak i kao sastojak u slatkim jelima poput pudinga.

Također, bogata je drugim ključnim nutrijentima, uključujući mangan, magnezij, fosfor, bakar i folat.

žitarice s malo ugljikohidrata

Proso

Kao i druge cjelovite žitarice, proso je bogat antioksidansima i polifenolima. Prema istraživačima, to može pomoći u sprječavanju kroničnih stanja poput dijabetesa tipa 2. Proso je također dobar izvor vlakana i ima relativno malo neto ugljikohidrata, što ga čini izvrsnim dodatkom zdravoj prehrani s niskim udjelom ugljikohidrata.

Osim što je bogat vlaknima, proso pruža i vitamine B-kompleksa, magnezij i fosfor. Može se kuhati kao prilog, koristiti u juhama ili se dodati u pečene proizvode za dodatnu nutritivnu vrijednost.

Amarant

Amarant je još jedna pseudožitarica koja se odlikuje niskim sadržajem ugljikohidrata u usporedbi s tradicionalnim žitaricama poput pšenice ili riže. Bogat je proteinima, vlaknima, vitaminima B-kompleksa i mineralima poput željeza, kalcija i magnezija. Amarant se može pripremati na sličan način kao riža ili kvinoja, a koristi se u salatama, juhama, ili kao osnovni sastojak u različitim jelima.

Heljda

Heljda, iako se često koristi kao žitarica, tehnički je također pseudožitarica. S niskim udjelom ugljikohidrata i visokim sadržajem proteina, heljda je nutritivno bogata i sadrži esencijalne aminokiseline.

Uz to, heljda pruža značajnu količinu vlakana, vitamina B-kompleksa i minerala poput magnezija i željeza.

Može se kuhati kao prilog, koristiti u salatama, juhama, ili kao baza za palačinke i druge pekarske proizvode.

Heljda Heljda, iako se često koristi kao žitarica, tehnički je također pseudožitarica. S niskim udjelom ugljikohidrata i visokim sadržajem proteina, heljda je nutritivno bogata i sadrži esencijalne aminokiseline. Pored toga, heljda pruža značajnu količinu vlakana, vitamina B skupine i minerala poput magnezija i željeza. Može se kuhati kao prilog, koristiti u salatama, juhama, ili kao baza za palačinke i druge pekarske proizvode.

Bulgur

Bulgur je vrsta žitarice koja se obično dobiva od izdrobljenih bobica pšenice. Bogat je vlaknima, što pomaže u probavi, regulaciji razine glukoze u krvi i osjećaju sitosti, a sadrži umjerene količine ugljikohidrata.

Svakako je dobro znati da bulgur može biti dobar izbor u prehrani s umjerenim unosom ugljikohidrata – koristite ga kao zamjenu za rižu ili tjesteninu, ili dodajte u salate i jela za dodatnu nutritivnu vrijednost.

Pročitajte: 5 brzih recepata s tjesteninom za dane kad nemate vremena kuhati

Foto: bernardbodo iStock/Getty Images Plus via Getty Images; Pexels