Ovaj joga retreat je kao nijedan drugi, a održava se u jednom od najposebnijih mjesta u Hrvatskoj
Kad pomislimo na joga retreat, prvo zamišljamo neku izoliranu lokaciju u prirodi, nepoznate ljude na jednome mjestu koji se okupljaju na ranojutarn...
Nakon 17 godina književne šutnje, Zlatko Krilić izašao je pred čitatelje zbirkom priča Portret Che Guevare koja je nastala za vrijeme autorova dužeg boravka na Kubi 2015. godine. Zbirka koja je predstavljena u zagrebačkoj Knjižnici i čitaonici Bogdan Ogrizović izazvala je negodovanje među stanovnicima grada Zagreba koji su se prije promocije u znak protesta okupili na Trgu bana Josipa Jelačića.
U srcu Zagreba organiziran je prosvjed protiv Zlatka Krilića, na kojem je skupina negodovala protiv Krilićeve knjige. Neki od transparenata nosili su poruke: „Krilić piše izmišljotine“, „Che Guevara moj predsjednik“ i „CHEvapi“.
Na početku promocije Zlatko Krilić objasnio je kako su taj prosvjed organizirali njegovi prijatelji koji su ujedno i članovi kazališne skupine Gaudeamus iz KNAP-a. Krilić je dodao kako su mu oni prije nekoliko mjeseci rekli da će ga podržati, a autor im je rekao da će ga podržati samo ako protiv njega organiziraju prosvjed. Njihovi plakati, nakon prosvjedne šetnje gradskim ulicama, iskoristili su se kao dio izložbe u toj zagrebačkoj knjižnici.
Osim autora, na predstavljanju su sudjelovali Antun Pavešković, književni kritičar, Andrea Divić, urednica portala CROkultura, dok je ulomke iz knjige čitao glumac Goran Grgić.
Studentica i urednica rubrike kultura Andrea Divić prisjetila se kako se s radom Zlatka Krilića upoznala u osnovnoškolskim klupama kada ga je čitala za lektiru i istaknula da je tada na njegovim knjigama naučila kako se definira vrijeme i mjesto radnje u romanima, dok je sada, kako dodaje Divić, naučila razliku između priče i pričopisa.
Svoje viđenje ove zbirke priče iznio je i književni kritičar Antun Pavešković. On tvrdi da je ovo dobra knjiga rasne proze, savršeno stilizirana i prije svega vrlo atraktivna. „To je knjiga koja pokazuje lice suvremene Kube. Ovo nije knjiga o socijalizmu i njegovoj tuzi, nego o globalizmu i njegovoj tuzi“, rekao je Pavešković.
Na kraju promocije, brojnoj publici u Knjižnici i čitaonici Bogdan Ogrizović obratio se autor Zlatko Krilić i otkrio zašto je odlučio otići upravo na Kubu. „Kuba je bila dovoljno daleko i geografski i vremenski. Tražio sam nešto slično mojoj mladosti, ali to nisam našao. Osim toga zanimao me turistički imidž Kube koji je svima privlačan i predstavlja najveći kapital koji imaju“, zaključio je Krilić.