Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Na ulici ili u parku je lako prepoznati razmaženo dijete. No, kada je vaše dijete u pitanju, teško je biti objektivan i kritički razmišljati. Donosimo vam deset znakova koji otkrivaju jeste li razmazili svog mališana.
1. Česti izljevi bijesa
Najsigurniji znak razmaženog djeteta su česti izljevi bijesa i ljutnje, kako u javnosti, tako i kod kuće.
2. Nikad nije zadovoljno
Razmažena djeca često nisu zadovoljna onim što imaju, te čim vide drugo dijete da se, na primjer, igra igračkom koju ono nema, maleni će odmah htjeti identičnu igračku.
3. Ne želi vam pomoći
Nijedno dijete nije oduševljeno spremanjem sobe, ali kad prestanu biti bebe, djeca moraju roditeljima pomagati u manjim poslovima – kao što je pospremanje igračaka.
4. Pokušava kontrolirati odrasle
Razmažena djeca često nemaju granicu između odnosa prema vršnjacima i odnosu prema odraslima, te od svih očekuju da ih uvijek slušaju i ispunjavaju njihove želje.
5. Sramoti vas u javnosti
Povremeni “ispadi” se mogu tolerirati, ali ako vas dijete namjerno sramoti u javnosti kako bi privuklo pažnju, to je još jedan znak da ste ga razmazili.
6. Ne želi dijeliti stvari ni sa kim
Djeca s vremenom nauče dijeliti igračke, grickalice i sl. s braćom, sestrama i prijateljima. Razmažena djeca obično to izbjegavaju.
7. Za sve ga morate moliti
Roditelj treba biti autoritet, a dijete treba slušati sve što mu roditelj kaže. Ne smijete dozvoliti situaciju da molite svoje dijete svaki put kad ono treba nešto napraviti.
8. Ignorira vas
Nijedno dijete ne voli čuti ‘ne’, ali ne bi vas smjeli ignorirati kada mu to govorite.
9. Ne želi se samo igrati
Do četvrte godine dijete bi trebalo biti voljno i sposobno samostalno se igrati. Ako uvijek “tjera” roditelje ili prijatelje da se igraju s njim, to je znak da ima potrebu za pažnjom.
10. Morate ga “podmićivati”
Roditelji ne bi smjeli podmićivati djecu novcem, igračkama ili nekim posebnim tretmanima kako bi ono obavljalo svakodnevne poslove i ostale svoje obveze.
Tekst: Life Content
Izvor: tportal.hr