Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Stimuliranje srčanožilnog sustava naizmjeničnim ‘”toplo-hladnim stilom”, poboljšava i temperaturu organizma, što tijelu omogućuje bolju prilagodbu na niske zimske temperature.
Mnogi tvrde da im odlasci u saunu i naizmjenično tuširanje ledenom vodom jačaju imunitet, no liječnici tvrde da su i jedna i druga navika precijenjene te da ćete imunitet na najbolji način ojačati tjelovježbom.
Ljudski imunološki sustav je vrlo složen, a njegov ključni dio jesu bijele krvne stanice ili limfociti. Oni imaju temeljnu ulogu u obrani organizma od virusa i bakterija, no kako bi tu ulogu odigrale na najbolji način, moraju se transportirati do mjesta na kojima u organizam ulaze mikrobi.
Finski znanstvenici ustanovili su da redoviti odlasci u saunu mogu povećati dugovječnost, ako nakon njih slijedi kupanje ili tuširanje hladnom vodom. Važno je da su odlasci u saunu redoviti tijekom duljeg vremenskog razdoblja. “Kada netko otiđe u saunu triput prije početka sezone gripe, ni u kojem slučaju ne može očekivati pozitivan učinak.
Stimuliranje srčanožilnog sustava naizmjeničnim “toplo-hladnim stilom”, poboljšava i temperaturu organizma, što tijelu omogućuje bolju prilagodbu na niske zimske temperature. No, nizozemski znanstvenici tvrde da svakodnevno tuširanje hladnom vodom ne utječe ne otpornost organizma infekcijama. Unatoč tome, svakodnevno tuširanje hladnom vodom dobro je za krvne žile nogu te za poboljšanje funkcije vena i arterija.
Svi se znanstvenici slažu da je za imunitet važan i koristan učinak svakodnevne vježbe. Redovita, umjerena vježba bez sumnje jača imunološki sustav te je potrebno najmanje četiri do šest tjedana prije nego što se zamijeti učinak.
Dakle, ako želite dugoročno ojačati imunološki sustav i ako želite postati otporniji na infekcije, budite fizički aktivni tijekom cijele godine, poručuju nizozemski znanstvenici. Istodobno, osobama starijima od 40 godina sa srčanim problemima savjetuju razgovor s liječnikom prije početka bavljenja sportskim aktivnostima ili prije odlaska u saunu.