Ovaj vitamin smanjuje učestalost, intenzitet i trajanje noćnih grčeva u nogama
Vitamini su tijelu apsolutno neophodni, a prije konzumiranja bilo kakvih dobro je informirati se koji čemu služi.Ako imate problema s noćnim gr...
Zimi nikako ne smijemo zaboraviti piti puno tekućine te jesti hranu bogatu vlaknima, napominje nutricionistkinja Sandra Marić Bulat.
“Idealan je izbor napitak od mlake vode s medom koji pospješuje izlučivanje sluzi i time sprječava bolesti”, nastavlja nutricionistkinja Marić Bulat. Mlaka će tekućina zagrijati tijelo, a med će ga opskrbiti antioksidansima.
Namirnice koje griju tijelo su začini poput cimeta, đumbira i papra, povrće poput zelene i crvene paprike te piletina i šunka. Zimi se posebno preporučuju sezonske namirnice jer će zbog bogatstva vitamina i minerala ojačati obrambeni sustav. Ne treba zaboraviti ni na voće. Najjednostavniji je način unosa vitamina iz voća svježe iscijeđeni sok. Sok možete obogatiti i bjelančevinama iz mliječnih proizvoda te dobiti vlastitu varijantu popularnog smoothieja.
Od voća je za pripremu smoothieja koji će ojačati imunitet najpreporučljivije upotrebljavati jabuke, banane, kivi i bobičasto voće. Pomiješajte dvije i pol šalice mlijeka (možete upotrijebiti i sojino, bademovo ili kokosovo mlijeko), šalicu bobičastog voća (može i smrznutog) te pola banane. Svježe napravljeni napitak popijte ujutro.
Čaj matcha ima deseterostruku koncentraciju sastojaka za jačanje imuniteta u odnosu na zeleni čaj. Matcha pomaže pri borbi s virusnim i bakterijskim infekcijama poručuje nutricionist dr. Isaac Eliaz. Može se pronaći u specijaliziranim trgovinama čaja i zdrave hrane.
U šalicu mlake vode umiješajte žličicu ribanog đumbira i sok jedne, dvije kriške limuna. Iako se jednostavno priprema, ovaj je napitak prava bomba antioksidansa i vitamina C. Zagrijat će tijelo, razbuditi vas i pročistiti cijeli organizam.
Na prvi znak prehlade dobro je popiti čaj jer topli napici olakšavaju simptome bolesti i daju potporu oslabljenom imunitetu. Umjesto šećerom čaj zasladite medom koji je bogat antioksidansima, i to po principu – što je med tamniji, to je i bogatiji.
U litru prokuhane vode dodajte 1,5 žličicu đumbira, žličicu cimeta, 1/2 žličice kardamona, 4 zgnječena klinčića, 1/2 žličice zgnječenog anisa i malo kajenskog papra. Kuhajte 15 minuta na slaboj vatri, dodajte malo mlijeka i kuhajte dok se ne napravi kožica. Zasladite žličicom meda.
Zeleni sokovi odlična su metoda detoksikacije, a tijelo se pomoću njih rješava sluzi, koja je glavni razlog raznih upala. Dugotrajnim uzimanjem čiste se i crijeva. Zeleni sokovi izuzetno su bogati klorofilom, zbog čega pomažu tijelu u borbi protiv virusa i bakterija. Za dodatni poticaj imunitetu zelenom soku dodajte spirulinu, a najbolje ga je piti dok je svjež.