Tokofobija: kako prevladati strah od porođaja?
Otprilike 14 posto žena doživljava tokofobiju, odnosno ekstremni strah od porođaja. Problem je itekako stvaran i pogađa više žena nego što mislimo,...
Profesorica Ann Gronowski godinama se bavi istraživanjima i objašnjava zašto testovi pokazuju lažne rezultate. Unatoč marketinškim tvrdnjama da su kućni testovi za trudnoću 99 posto točni, istraživanja u prošlom desetljeću pokazalo je da je do pet posto negativnih testova lažno.
Proizvođači kućnih testova trudnoće objasnili su da testovi u prvom tjednu ili dva nakon začeća mogu biti netočni jer hormoni trudnoće možda nisu dovoljno visoki da bi ih se moglo otkriti.
No Ann Gronowski, profesorica na Medicinskom fakultetu Sveučilištu Washington, otkrila je da testovi za trudnoću također mogu dati netočne rezultate ženama koje su u višim tjednima trudnoće kad su razine hormona visoke. Objavila je prvi rad 2009. i od tada se bavi ovom temom. Nedavno je objavila novi rad u časopisu “Clinical Chemistry” u kojem objašnjava zašto testovi pokazuju lažne rezultate.
“Ovi testovi otkrivaju vrijednosti beta-HCG-a u uzorku urina. Jedno antitijelo hvata hormon u urinu, a drugo služi kao signal. Boja na testu vidi se kad se otkrije ispravan hormon. To je plava ili ružičasta crta koju vidite na testu, i pokazuje pozitivan rezultat (prva linija je upravo tu da pokaže da uređaj ispravno radi). Ali degradirani oblik hormona također se može naći u urinu, a kod nekih uređaja prvo antitijelo će se vezati za degradirani oblik te stoga dobijete negativan rezultat iako je hormon možda prisutan”, objašnjava profesorica za “Futurity”.