Crveni ruž koji ne “bježi” s usana: 7 tajni postojanog make-upa
Može li crveni ruž preživjeti večeru u slijedovima, niz koktela i višesatni ples? Donosimo vam trikove profesionalaca i viralne beauty hacks s TikT...
Iako možda nije prva stvar koju ćete mijenjati kad ostanete trudni, svakako ju je dobro uvesti s vremenom jer nisu svi sastojci i proizvodi dobri za trudnice ili dojilje.
Naravno, riječ je o kozmetičkim proizvodima i sastojcima u pojedinim proizvodima. Ponajprije zbog svoje i bebine sigurnosti, vjerujemo da ste se odrekli i neke hrane i pića koje ste možda prije trudnoće obožavali, no kad je riječ o skincareu i make-upu, postoji pregršt sastojaka kojima ne znate ni ime, a mogu naštetiti vama ili vašem djetetu. Baš zato, u nastavku donosimo popis sastojaka koje bi u ovom periodu svakako trebali izbjegavati. Trudnički sjaj ionako nadmašuje svaku kremicu. (Pročitajte: Ovim stvarima možete naštetiti bebi)
Aluminij-klorid i aluminij-klorohidrat – nalazi se u dezodoransima ili antiperspirantima. Najvažnije je odabrati onaj koji ne sadrži aluminij, odnosno aluminijeve soli. Žene sklone alergijama trebale bi izbjegavati i parabene.
Beta hidroksilne kiseline (BHA) – često se nalaze u tretmanima u kozmetičkim salonima i u brojim preparatima za kućnu uporabu.
Kreme za zaštitu od sunca – avobenzone (UVA), oxybenzone, octocrylene, homosalat, octisalate, menthyl anthranilate. Oxybenzone je sastojak krema za sunčanje koji omogućuje drugim sastojcima da prodru u kožu. Međutim, on može uzrokovati alergije, oštećenje stanica i hormonalne smetnje.
Diethanolamine (DEA) – nalazi se u proizvodima za kožu i kosu. Poznat kao potencijalni karcinogen (povezuje ga se s rakom želuca, jednjaka, jetre i mokraćnog mjehura). DEA također blokira apsorpciju kolina (spada u vitamine B-kompleksa), neophodnog za rad mozga.
Dihydroxyacetone (DHA) – nalazi se u sprejevima za samotamnjenje i može biti štetan kad se udahne.
Formaldehid – pojavljuje se i pod drugim nazivima kao što su imidazolidinil urea, formalin i formalit. Sadrže ga proizvodi za ravnanje kose, lakovi za nokte i proizvodi za trepavice.
Parabeni – butilparaben, propilparaben, metilparaben i etilparaben. Često se koriste kao konzervansi. Neki znanstvenici tvrde da su opasni za naše zdravlje jer narušavaju hormonalnu ravnotežu (ponašaju se kao estrogeni).
Hidrokinon – koristi se kod tretiranja hiperpigmentacije kože, odnosno vrlo je snažno sredstvo za izbjeljivanje kože.
Ftalati – naftni derivati koriste se u parfemima, ruževima za usne, lakovima za nokte i kosu, odnosno u kozmetičkim preparatima koji imaju navedeno “fragrance” ili “parfum”.
Retinol – vitamin A, koji se često koristi kao saveznik u borbi protiv starenja i inače ga obožavamo.
Toluen – dobiva se destilacijom benzina ili suhom destilacijom kamenog ugljena, a koristi se u lakovima i bojama za kosu. Može uzrokovati probleme s disanjem i imunitetom, mučninu i rak, a u trudnoći se povezuje s problemima u razvoju.
Foto: Pexels