ZNATE LI KOJIH SU TO DEVET znakova emocionalne inteligencije?

by | 7 listopada, 2017
FOTO: THINKSTOCK/GULIVER IMAGES
FOTO: THINKSTOCK/GULIVER IMAGES

FOTO: THINKSTOCK/GULIVER IMAGES

Emocionalna inteligencija služi vašem napredovanju i stalnom učenju novih stvari, a zapravo se radi o sposobnosti da vaše emocije rade za vas, umjesto protiv.

Stoga, ako se pronalazite u donjih devet izjava, budite ponosni na sebe

Analizirate svoje snage kao i svoje slabosti – kada identificirate ono što dobro radite, možete sebe ohrabriti u situacijama u kojima imate šanse za uspjeh. Ali znate da ne možete napredovati ako ne radite i na svojim slabostima. Zato izdvajate vrijeme za stvari koje možete poboljšati i konstantno težite napretku.

Cijenite iskrenost i osobnost – kada stalno tražite dobro u drugima i kada im kažete što cijenite kod njih, onda motivirate i inspirirate. Zbog toga, drugi vole biti u vašem društvu i žele se pred vama pokazati u dobrom svjetlu.

Kontrolirate svoje misli – postoji izreka: “Ne možete spriječiti pticu da vam sleti u misli. Ali možete je spriječiti da napravi gnijezdo”. Možda ne možete kontrolirati inicijalnu, emocionalnu reakciju, ali možete kontrolirati što ćete sljedeće napraviti. Umjesto da se koncentrirate na osjećaje koji su destruktivni, možete se fokusirati na produktivne misli.

Mislite na svoje osjećaje i na osjećaje drugih – emocionalna inteligencija počinje s nekom vrstom refleksije. Postavljate pitanja tipa: “Zašto se osjećam ovako?” i “Što je uzrokovalo da kažem ili učinim tako nešto?” Ako se preispitujete i gledate na emocionalne reakcije kao na iskustvo učenja, znate kako se odnositi prema vlastitom ponašanju i ponašanju drugih i znate reagirati kako treba.

Niste zlopamtilo – niste naivni, ali vrlo dobro znate da je kada odbijate oprostiti isto kao da imate nož u leđima, nikada se nećete moći zaliječiti. Oprostite i tako će vam biti lakše krenuti dalje.

Pitate “zašto” – umjesto da ljudima “lijepite” etikete, fokusirate se na razloge koji stoje iza njihovog ponašanja. Na ovaj način poboljšavate empatiju i suosećanje i vidite stvari iz perspektive drugih. Tako se možete poistovjetiti s drugima.

Radite pauzu kako bi… – razmislili prije nego što bilo što kažete ili učinite, posebno ako osjećate da vas preplavljuju emocije. Ovo je teško provesti u djelo, ali je prilično korisno jer vas sprječava da se kasnije kajete, a i može vam spasiti odnose s drugima.

Učite iz kritike – nitko ne uživa u tome da mu se kaže da griješi. Ali vi znate da je kritika šansa da učite, čak i kada netko tko vam je upućuje, nema baš puno takta. Ako je kritika neosnovana, onda vam daje uvid u to što drugi misle.

Shvaćate važnost riječi “molim vas” i “hvala” – svakog dana, vidite druge kako odbijaju izraziti zahvalnost kao i da cijene drugog, u znak poštovanja. Kultura kao da je izgubila na cijeni. Ali to na vas ne utječe. Prepoznajete moć “malih” riječi da biste nekome uljepšali dan, da ojačate odnose i da biste sebe učinili boljim – i zato uvijek izdvajate nekoliko trenutaka da izrazite zahvalnost.

IZVOR: METRO-PORTAL.RTL.HR