Ovo su najvažniji dodaci prehrani tijekom zime
Iako smo se odvikli od one prave klasične zime kada smo mogli dobro prepoznati koje je godišnje doba, savjeti za brigu o zdravlju, posebice o prehr...
Cilj zvučne kupke jest potaknuti duboko opuštanje, smanjiti stres i potaknuti mir u sebi. Zar ne zvuči savršeno?
“Zvučna kupka u osnovi je metoda proizvodnje zvukova svuda oko osobe s ciljem da joj se pomogne opustiti se. Poznato je da različite frekvencije zvukova djeluju umirujuće, a stvaranje tih zvukova oko osobe može joj pomoći da se osjeća spokojnije”, objašnjava psihijatar Jacques Jospitre.
Zvučne kupke mogu imati širok raspon mentalnih i fizičkih dobrobiti, a neke od najvažnijih su da izaziva smireno stanje uma, dovodi do tjelesnog i psihičkog opuštanja te ublažava stres.
Ova tehnika nije komplicirana za prakticiranje – obično uključuje ležanje na prostirci i slušanje visoko rezonantne, sveobuhvatne glazbe.
Zvučne kupke obično se odvijaju u grupnom okruženju, ali osoba također može napraviti zvučnu kupku sama kod kuće.
Svaki instrument koji se koristi u zvučnoj kupki ima specifičnu frekvenciju, vibraciju i ton koji utječe na tijelo i um. Te frekvencije često pokreću procese opuštanja i iscjeljenja na nekoliko razina:
Zvučne vibracije mogu se osjetiti kroz kožu, kosti i stanice, a većina ljudi primjećuje osjećaj “valova” zvuka koji prolaze kroz njih. To stanje često dovodi do dubokog unutarnjeg mira, nalik meditaciji, te pokreće proces samoistraživanja i refleksije.
Tijekom sesije, terapeut svira instrumente u različitim tonovima i ritmovima, stvarajući prostornu zvučnu atmosferu koja djeluje na cijelo tijelo.
Priprema za zvučnu kupku je jednostavna, ali uz nekoliko savjeta, možete osigurati još ugodnije iskustvo. To može uključivati i rezerviranje sesije unaprijed kako biste osigurali mjesto.
Odjenite se udobno i slojevito te ponesite i laganu deku, ako želite, kao i dodatke za udobnost poput jastuka za glavu i prostirke.
Zvučne kupke prikladne su za gotovo sve, bez obzira na dob ili fizičko stanje. Ne zahtijevaju fizički napor ni prethodno iskustvo pa ih mogu prakticirati i osobe koje imaju poteškoća s opuštanjem ili meditacijom.
Osim toga, popularne su među onima koji traže nove načine smanjenja stresa i poboljšanja mentalnog zdravlja, a studije su pokazale da terapije zvukom mogu imati terapeutsko djelovanje te da osim stresa smanjuju i napetost, nervozu i simptome depresije.
Bitno je znati da zvučne kupke nisu zamjena za liječničke terapije i stručne tretmane.
Foto: OKrasyuk iStock/Getty Images Plus via Getty Images